www.romkert.hu

 

 

© 2004.02.18.

 

 

Travel Guide  -  feliratkozas, ajanlas, beszamolo kuldes:  hirlevel@romkert.hu

 

 

TRAVEL GUIDE KONCEPCIO:

 

Kivalo baratom, Goszleth Gabor otlete nyoman egy ujabb (remelhetoleg nem tul sok szerkesztoi munkat igenylo) hirlevellel jelentkezem, a Restraurant Guide es a Szinhazi Kalauz mintajara, altalatok bekuldott beszamolok alapjan egy folyamatosan bovulo Utazasi Kalauzzal, az Atti Ba Travel Guide-dal. A lenyeg itt is ugyanaz, sajat elmenyeiteke alapozva irjatok meg hol voltatok, mennyire tetszett, hova erdemes menni, milyen helyeket ajanlotok (nem ajanlotok) masoknak, mik az adott hely szepsegei, elonyei, hatranyai. Adjatok tanacsokat, hogy az adott helyre mikor es hogyan erdemes menni, ott mivel erdemes kozlekedni, milyen helyi programokban erdemes reszt venni, mit erdemes megnezni, hol illetve hol nem erdemes megszallni, hol milyen helyi finomsagokat erdemes enni, inni, hova menjunk bulizni, mi az amit semmikeppen se hagyjunk ki, mire kell vigyazni, vagyis irjatok le minden hasznos jotanacsot! A beszamolokat ket szekcioban is varok: kulfoldi szekcio es belfoldi szekcio. Bar a beszamolok tartalmat tekintve hasonlot varok mindket szekcioban, azonban lenyeges elteres van a ket szekcio szemleletmodjaban. Mivel jelentosebb kulfoldi utra egy evben altalaban az emberek csak egyszer-ketszer mennek, raadasul a koltsegek is nagysagrendileg nagyobbak a belfoldi utazasnal, ezert elotte jol meggondoljak hogy hova is legyen az utazas, igy a kulfoldi szekcioban az a cel, hogy segitsen az egyeni donteshozatalban, es a beszamolok alapjan mindenki kimazsolazhassa a neki tetszo helyet. A belfoldi szekcioban nem ez a kimazsolazas a cel, hanem hogy minel tobb szinvonalas magyarorszagi kikapcsoladasi lehetoseget gyujtsunk ossze, hogy minel tobb hetvegere talaljunk kellemes programot, kikapcsolodast, aktiv pihenest, kirandulast, turat itthon, icipici orszagunkban. (Belfoldi szekcioba varom a legkulonfelebb dolgokhoz kapcsolhato kirandulasokat is, legyen az akar horgaszat, lovaglas, barlangaszas, elmeny- es gyogyfurdozes, vizitura, falusi turizmus, kulturalis fesztival, vagy akar a hires Bru"ckner fele orszagjaro party-tura, vagy barmilyen egyszeru vagy kulonleges, de kellemes idotoltes.) A beszamolokhoz feltetlenul irjatok weblinkeket, hogy akinek megtetszett, minel tobb tovabbi informaciohoz juthasson! (Friss beszamolok rogton az elejen kekkel.)

 

Kuldjetek ti is beszamolokat! A kapcsolodo weblinkeket ne felejtsetek el! 

 

 

 

FRISS UTAZASI BESZAMOLO (KEKKEL):

 

DOBAI GABOR - THAIFOLD, KAMBODZSA  1.resz


Az ötlet indulás előtt 1 hónappal kezdett manifesztálódni, és ahogy ez ilyenkor szokás repjegyvásárlás, vízum, stb az utolsó héten, vagy utolsó napokban. (Thai vízum 3 nap, határátlépésenként 1700 Ft, kambodzsai vízumért Berlinbe kellett volna menni, azt kihagytuk és Bangkokban pótoltuk [$20], török vízum a reptéren a legolcsóbb [$20]) A túra alapkoncepciója a környék megismerése volt, (és nem a thai szekszuális szokások feltérképezése! – ahogyan azzal irigykedve szoktak közeledni hím kollégáim) divatos szóval élve: aktív pihenésre tettük fel mind a 16 napunkat. Az első célpontunk
Bangkok volt, ide a legolcsóbb a környéken a repülőjegy: 150-ből megvan egy ukrán légitársasággal (állítólag még nem zuhant le egy sem, max a csomagok zúzódnak rendszerint), nekünk már csak 175-ért jutott a Turkish Airlinesból, 2 órás stopoverrel Isztanbulban. Az utazás spontanitását megőrizve a repülőúton kezdtük el kitalálni, hogy érkezés után merre is vegyük az utunkat. Két komoly orientációs segítségünk volt útközben: egy Thaiföldről szóló LonelyPlanet könyv, illetve a "hátizsákos" túristák ezrei, akikkel az út során találkoztunk – itt különösen ki kell emelnem a svéd lányokat.

 

Bangkokba érkezve már tudtuk, hova kell mennünk: Khaosan Road volt a pörgés helyszíne, ahova a taxis egy komolyabb kerülőutat beiktatva vitt el bennünkt kb egy ezresért. (Pedig már itt is alkalmaztuk a tudatlan túrista egyetlen fegyverét: annak ellenére, hogy nem tudod hol vagy be kell agresszíven ordibálni, hogy mégis hova az anyjába megy és közben mutogatni kell a térképen egy pontra - ilyenkor általában röhögnek és korrigálnak). Szálláskeresés a partykorzó közepén titkos módszerrel, az eredmény: 2000 Ft két személyre, melegvízzel, légkondival, bogarak nélkül. Aki éjjelre helyi leányzót/ifjút kíván magához felcipelni +1000-et fizet fejenként. (ez mindenhol bevált szokás és sokszor többe is kerül mint a hazacipelt személy megvásárolt szolgáltatása - a tapasztaltabbak szerint)


Mostantól rövidre fogom: 34 fok, komoly pára, közlekedés totálkáosz, szerencsére nincsen túristahangulata az embernek, kaja mindenhol és
minden árus (de általában mindenki) próbál lehúzni valamivel. Biztos pont: ami árat mondanak akár taxi, akár ruha, annak a harmadát szabad max kifizetni. Helyi menü amit mindenképp fogyasztani kell ebédre: Patthai (50Ft) + Banana pancake (100Ft), reggelire: orrodelőtt csavart fél liter narancslé (100Ft) + orrodelőtt pucolt fél ananász (50Ft) olyan C-vitamin tartalommal, hogy egy óráig még zsibbad tőle a szád. Sörkorcsolya: sült szöcske (8cm), sült lárva (5cm), sült csótány (10cm), skorpió, pók, stb... Mi csak az első kettőt kóstoltuk, és őszintén mondom, táplálóbb a moszkvatéri csalamádés hamburgernél, sőt a formája is érdekesebb! Kábé 20 deka szöcskét meg lárvát vettünk, amit mint a csipszet (az íze is teljesen olyan) elropogtattuk sörözés mellett. Esténként hatalmas bulik, a helyek viszont 2-kor zárnak. Vannak illegális bulik is hajnalig, nekünk is sikerült találni egyet egy helyi jósrác kíséretében, de aztán azt is bezárta a rendőrség. Már este 9 körül megjelennek a kurvák és paligádzsik az utcán, következő szövegekkel: „I want you!” + „I want your dick” + „Come on, fuck me!” Általában csipkednek is, meg a farkad után kapnak, veszélyesebb helyeken nem engednek tovább és mint a bkv ellenőr a deákon visítva feltartóztat az utcán… :)


Utunk tovább vitt Bankoktól délre (140km) Pattayába, ami - nem kertelek – egy város méretű kurvanegyed. Éppen hotelt kerestünk, amikor az egyikhez odaérve azt láttuk, hogy egy 50 éves dagadt fasz egy 16 éves thai kissráccal áll a recepció előtt, a fasz kifizeti a fent is már említett beugrót a kissrácért, majd csendben felmennek… No comment. Az este hatalmas kajálással, vizipipálással és helyi nagyon barátságos lányok ingyenes lábmasszázsával telt el…


A következő állomásunk
minden dolgozó ember álma: Ko Samet egy kis sziget fehér homokkal, pálmafákkal, eldugott tengerparti bulihelyekkel, bobmarleyval, kizárólag fiatalokkal, bambuszkunyhókkal és a tenger összes létező gyümölcsével. Itt volt az egyik legnagyobb buli és itt találkoztunk először „fűszerezett” koktélokkal. Másnap végigtúráztuk a szigetet, kicsit búvárkodtunk és rákövetkező reggel elindultunk Kambodzsa felé. Nem utaztunk túl sokat, mert helyi buszjárattal indultunk, aminek nem volt hivatalos megállója, az autópálya szélén kellett lestoppolni. Természetesen csak thai gyöngybetűkkel volt kiírva a busz célállomása, így minden buszt le kellett integetnünk. 180km 3 óra alatt. Átszállás a buszpályaudvaron egy magántaxiba: a vidéki helyközi taxik padokkal feltuningolt pick-upok, ahova átlagban 10 embert zsúfolnak be (~ EU csirke), amíg nem telnek meg, addig el sem indulnak. Mi fél óra alatt megteltünk, szakadó esőben 1,5óra alatt elértünk Trat városba, ahol az éjszakát is töltöttük. Itt szakadt a nyakunkba először tájfun. Másnap reggel indulás 5kor a határ felé. Az út specialitása a 2 katonai ellenőrzőpont, amit a Vietnámban puccsra készülő csoportok levadászására állítottak fel. (Éjjel lezárják a határt, ezért kellett Tratban maradnunk).


A most következő külön fejezetet érdemel. Egy útvonalat tudtunk, ahogy a fővárosba utazhatunk, az pedig egy hajótúrával indul, amely hajó napi egyszer, reggel 8kor indul a határtól nem messze, határnyitás 7kor. A határállomás egy sáros piac közepén volt, ennyit tudtunk. Gurul be a buszunk a határ felé, egyszer csak mint valami pióca 6 srác rápattan a minibusz ablakaira és néznek befelé. Ez nem mindig sikerült nekik, mert a busz közben ment vagy 20-szal. Megáll a busz, kiszállok, már látom, hogy az egyik gyerek hátán a csomagom! Elveszem tőle, ő meg közben magyarázza, hogy ő majd elvisz a határtól egy faluba 600-ért (már akkor sejtettem, hogy 50 is túl sok, a végén 30-at fizettünk), ahonnan megy egy busz
Phnom Penh-be (főváros). Ezt a lehetőséget első megközelítésben kizártam, nem tudtam, mennyire kamu. Közben szakad az eső, bokáig gázolok a sárban, nagymama szekere félig elsüllyed előttem a mocsárban, kiborul minden, hatalmas ordibálás, közben rohanunk, mert el kell érnünk a hajót. Látom a géppuskás rendőröket és katonákat, de csak nehezen veszem észre a hivatalos határátkelőt: 3 db 1*1 méteres kordon, amiből a középsőt a katonacsávó hol elveszi, hol visszarakja, lezárva, illetve megnyitva így a határt a talicskás mamák előtt. Ennél a thai ellenőrzőpontnál valószínűleg nem láttak még magyar útlevelet, mert 3 füzetben nézett utána a csávó, hogy létezik-e egyáltalán ilyen, közben úgy nézve rám, mintha az anyját erőszakoltam volna meg. Pecsét megvan, irány a kambodzsai átkelő. (A 6 srác közben folyamatosan magyaráz, egymással vitatkozva, hogy akkor ők majd elvisznek – akkor már csak 300ért) A kambodzsaiak osztottak papírt, amit ki kellett tölteni: név, útlevélszám, a szokásos. Közben sietünk, mert lassan indult a hajónk. Mennénk tovább, de nem lehet, mert az előbbi csak a SARS miatti adatfelvétel volt és így egy másik ablaknál kapunk még egy ugyanilyen papírt, közben útlevélcsekkolás 5 füzetben, gyilkos pillantások. Körülményesen, de végül a buszos túra mellett döntöttünk, a busz egy utolsó faluból indult, a faluba vezető út újabb katonai ellenőrzőponton vitt keresztül.
Egy pár helyi jósrác összegyűlt érkezésünkre és meglepően erős közepes angollal előadták a lényeget: kinek mennyi nője volt a múlt héten és hányszor, mennyire voltak előtte meg utána beszívva, meg úgy általában mennyit szívnak és mennyire jó, hogy itt az esőerdő közepén laknak, mert itt nem is kell gondozni a gandzsát….

Dobai Gábor

 

Remek volt a beszamolod, varjuk a folytatast Gabi ba!

 

 

 

KORABBI BESZAMOLOK:

 

 

KULFOLDI SZEKCIO:

 

EGYIPTOM: Hurghada - GOSZLETH GABOR

 

Van most egy kis idom, írok egy másik mostanában nagyon felkapott helyrol az egyiptomi Hurghadáról neked. Most Kairót és Luxort nem részletezném, mivel ilyenkor nyáron az éppelméju ember nem megy egyiptomba várost nézni a 40fok feletti forróságban. 2 éve voltam ott a haverjaimmal májusban. A "várost" sivatag és hatalmas kopár kohegyek veszik körül, igazából aki a szép növényekben gazdag, zöld tájat szereti, mint ami pl madeirán, korfun vagy a török tengerparton van, annak ez a táj rettento kopár, sivár lesz. Amire mindenkinek szeretném a figyelmét felhívni mikor szállodát választ, az az, hogy nagyon sok szálloda ugyan közigazgatásilag Hurghada területén helyezkedik el, viszont gyakorlatilag a semmi közepén. Úgy kell elképzelni, hogy beérsz a "városba" a sivatagi úton és ott van egy tábla, hogy hurghada, az út mindkét oldalán elkezdodik egy-egy szállodasor. Namost, arra tényleg oda kell figyelni, hogy a szálloda közvetlen vízparti legyen, mert az egyik sor kb 2-3 kmre van a víztol, hiába írja a prospektus, hogy a szemben lévo hotel strandja használható, az embernek hotelbusszal kell menni, különben félóra gyaloglás vár rá a 40 fokos melegben... Ezen kívül a városhatárban elhelyezkedo, egyébként rendkívül színvonalas hotelek, csak és kizárólag azoknak valók, akik onnan ki sem akarnak mozdulni, mert a belváros kb 20-25kmre van onnan, oda buszozgatni nem túl szerencsés naponta, de legalábbis fárasztó, illetve este felveszi a versenyt bármelyik idióta modern extrém sport adrenalin növelo hatásával, ugyanis az autók nem használnak lámpát. Halálkomolyan a legnagyobb éjszakai sötétségben lámpa nélkül mennek a hegyi utakon is, a legóvatosabb úrvezetok helyzetjelzot használnak, ha nagyon nem lát a söfor semmit, akkor néha néha a reflektort 1-2 másodpercre felvillantja. Eszméletlen. Azt mondja nekem a tag, hogy minek a lámpa... Szóval gyengébb idegzetueknek tényleg nem ajánlom az ottani autókázást. Visszatérve a hotelekre, mi egy városközponttól kb 8 kmre fekvo 4*os hotelben laktunk a Sinbadban, amit bátran ajánlhatok az igényesebb embereknek is, mivel nagyon szép színvonalas hotel, tágas, kényelmes szobákkal, nagyon boséges svédasztallal, és ehhez képest olcsó is. A környéken csomó szálloda, illetve étterem, bank stb volt, úgyhogy ez már nem egy kihalt rész. Innen indul egyébként a "sinbad tengeralattjáró" is, amivel a víz alatti világot lehet megnézni. Ebbol kifolyólag, mivel a strandja felét egy mini kiköto foglalja el, így a pihenés a strandon nem mindig garantált, de a mellette levo hotelek strandjára be lehet simán menni. A szállodák közül érdemes minimum 4*osat választani, de mivel az egész annyira olcsó 10e forint/hét/fo felárral már egy 5*os hotelt is kaphatunk, amik nagyon komolyak.  A tenger egyébként álomszép, nagyon tiszta és hemzsegnek benne a halak, nem véletlenül olyan népszeru a Vörös-tenger a búvárok körében. A korallokkal viszont vigyázni kell, mert az egyik lány  utitársunk lábat totál szétvágta /a víz ugyanis eléggé torzítja a távolságokat/, mehettünk orvoshoz azonnal... A város maga az egész hely leggyengébb pontja, vannak éttermek, baromi olcsók a kaják, foleg a halak, az itteni ár töredékéjért lehet méregdrága halakat enni. Viszont még az egész hely nagyon fejlodés alatt áll, így nem olyan kiépített, mint a meno olasz, görög, spanyol nyaralóvársok, igazából bulizni nem nagyon lehetett, legalábbbis 2évvel ezelott, azóta már lehet, hogy változott a hely. Hamis jóminoségu "márkás" ruhákat viszont nagyon olcsón lehet venni, tényleg megéri, mert nem gagyik egyáltalán. Kígyóbor táskák, cuccok is jók vannak. De az egész belváros nem túl nagy és meglehetosen unalmas, rengeteg szálloda van ott is, mivel nagyon közel van a tenger. ÖSSZEFOGLALVA: Ha valaki tényleg semmi másra nem vágyik, csak arra, hogy napozzon, pihenjen, rengeteget és jót egyen, illetve kristálytiszta vízben fürödjön, az máshova ne menjen, mivel az utak ára nevetségesen alacsony és a szolgáltatások jók. A Hilton! szállodában 7éjszaka repülovel, félpanzióval,transzferrel, vízummal és illetékkel együtt kb 95e forintra jön ki. Egy all inclusive korlátlan étel-ital fogyasztást biztosító 5* luxushotel sem kerül többe mindennel együtt 110ezer-nél.Hagy ne mondjam, hogy ennyiért az ember jó esetben elmegy egy vacak klíma nélküli 2-3*os "kocka" szállodába a spanyol v olasz tengerpartra, ahol a 20km hosszú strandon egymáson ugrálnak az emberek. /na most lehet, hogy sok embernek beletapostam a lelkivilágába:)/ Ellenben ha valaki nem tudja a nyaralását úgy elképzelni, hogy semmit nem csinál, csak eszik, napozik, fürdik, tehát  2 napig sem tud a fenekén maradni, mert az állandó pörgésre, a bulikra, a sok látnivalókra, az intenzív éjszakai életre vágyik, az tényleg ne ide menjen, mert más országokban sokkal jobban jelen vannak ezek a dolgok, mint itt. [...] plusz arra készüljenek fel az emberek, hogy elég eros szél szokott lenni. Ez mondjuk inkább pozitívum, mert a 37-38 fokban enélkül megpusztulnál, de van aki nem bírja az állandó szelet. Egyébként ezért is nagyon népszeru hurghada a szörfösök körében. Ja, azt meg talán felesleges említenem, hogy afrikában 100xor olyan gyakran kenjük magunkat eros naptejjel, még a kreol boruek is 2 perc alatt felégnek!  Üdv, Gabor

 

 

 

 

TOROKORSZAG: Antalya es kornyeke - GOSZLETH GABOR

 

Nekem az elso számú kedvencem nyáron itt a környéken, a dél-török tengerpart, Antalya és környéke. Az okok egyszeruek, nagyon kellemes ido van, még októberben is, a víz 26-27 fokos, július, augusztusban viszont baromi nagy a hoség, könnyen lehet 38 fok is, szerintem a legideálisabb a szeptember, most is akkor voltam, 32 fok, nincs tömegnyomor, nagyon kellemes. Ezen felül gyönyöru a táj, mindenhol hatalmas hegyek, fenyoerdok a partnál, nagyon finom kaja, színvonalas jó szállodák/ simán verik szolgáltatásban a kedvelt spanyol, görög tengerparti szállodákat/ és ami a lényeg, hogy kimondottan kedvezo áron lehet oda eljutni. Csúcsszezonban nagyon könnyen ki lehet fogni last minute utat egy luxus 5*os hotelbe, all inclusive ellátással kb 140-160ebol, repülovel. Ez az ár utó ill elo szezonban ennek a töredéke lehet!! De egy 3*os jó minoségu hotel augusztusban sem több 100e/fo, persze klímával szerelve! Ha kiszámoljátok, hogy ennyit simán elköltesz horvát vagy olaszországban is, és kocsikáznod sem kell itt, akkor nagyon megéri. A másik nagy elonye a helynek, hogy nem csak a tengerparton lehet feküdni, mivel rengeteg a történelmi és természeti látnivaló, vízesések, várak, romok, mikulás háza stb... tényleg 2 hétre érdemes menni a látnivalók miatt. Konkrét városokat is ajánlhatok. Az egész úgy néz ki, hogy Antalya a fováros, oda érkezik meg a gép. / a dolomani régióról késobb/ Az egy elég nagy város, neki is van üdülo része, a Lara Beach ill a Konyalti beach. az utóbbi nekem nem jön be, tök hosszú homokos part, sehol egy öböl, mögötte foút. A Lara Beach állítólag jó, de még ott nem jártam. Antalyatól keletre, található Belek, Side és végül Alanya. Side egy ókori város, még nem voltam, de sokan kedvelik, van híres színháza stb.. homokos hosszú sekély partal. Viszont a hegyek itt hátrább húzódnak, nem olyan látványos ezáltal a partszakasz, mint máshol, ahol havas hegycsúcsok vannak közvetlen mögötted. Belek van legközelebb antalyához, itt gyakorlatilag semmi nincs csak luxus clubszállodák végig a parton, igazából annak jó, aki nem akar sehova menni, csak pihenni, itt található a híres Topkapi Palace luxus hotel is, ahol "ultra-all inclusive" szolgáltatás van az árban, minek eredményeképp mindenki elég iluminált... pl odamehetsz a bárba és tök ingyen kikérhetsz egy egész üveg Ballentinest, vagy Baileys-t amennyit akarsz. Én 3 éve lesz most nyáron, hogy Alanyában voltam, ez van a legmeszebb Antalyától, kb 140km, de nagyon kellemes, szép igényes város.  Jó a part, sok szórakozóhely, étterem, üzlet található, illetve látnivalóként ott van a Vörös torony, ami egy sziklaszirten van a tenger fölött. Ha jól tudom vmi kalóztanya volt régen a hely. Több kilóméter hosszú a foutcája, pálmafákkal végig, nagy a tisztaság, hatalmas élet van. Ami érdekesebb, azoknak akik a vadregényesebb tájakat szeretik, az az Antalyától nyugatra fekvo rész, itt igazából Kemer-t emelném ki, 60kmre a reptértol, most szeptemberben jártam ott. Gyönyöru, kristálytiszta és meleg tenger van, azonban kavicsos! A hátterbén itt a legmagasabb és legközelebb van a taurusz hegység, rengeteg a fenyves, nagyon, nagyon szép öblök vannak, igazán minoségi hely. A kisváros nagyon hangulatos éjszaka, elképesztoen jól tudja magát érezni az ember, annyi üzlet, étterem, vidám, laza emberek, nincs kötekedés, rongyrázás, vagy balhé, nagyon barátságosak az emberek, mind a helyi, mind a túrista:) Itt található és kemerhez van gyakorlatilag csatolva számos pici üdülofalu, úgymint Beldibi, Göynük, Tekirova. Mind nagyon jó, de onnan érdemes bemenni Kemerbe, kb 10km, mert ott az igazi az élet. A török tengerpartnak van egy eldugodtabb, kevésbé ismert része, közvetlenül Rhodos-szal szemben, a Dolomani régió. Itt található Marmaris, Olüdenizi riviéra és nem messze van innen Bodrum, ami egy nagyon felkapott üdülohely. Erre még nem jártam, amit tudok, hogy Ölüdeniz, Fethye környékén állítólag valami fantasztikusan szép a tengerpart, a világ egyik legtöbbet fotózott partszakasza, rengeteg öböllel, lagúnával. Marmaris állítólag nem olyan jó, túlzsúfolt, míg Bodrumot az égei-tengeri Saint Tropez-ként emlegetik. Az árak nem vészesek, kb Budapest+10-30%, ha egy éttermet nézünk. Taxi sem vészes, a gyujtobuszok, amik mindenhol megállnak /dolmusnak hívják/ kimondottan olcsó. Kapcsolodo linkek: Ez általánosságban ír a területrol: www.turkish-riviera.com  De ezek se rosszak, a kedvenc városomról, az elképesztoen hangulatos Kemerrol http://www.kemer-bld.gov.tr/eng/, http://www.kemermarina.com/, http://www.kesit.com/kemer/  Bodrumról pedig: www.bodrum-info.org; www.bodrumlife.com; www.bodrum4u.com,

 

 

HORVATORSZAG: Istria - Pula, Rovinj - BRONDICS ZSUZSA

 

Kezdjük rögtön a végkövetkeztetéssel: Horvátországot ill. az Isztriai félszigetet azoknak ajánlom elsősorban, akik szeretnek búvárkodni. A tenger leírhatatlanul tiszta, és telis teli van élőlényekkel, akik egyáltalán nem zavartatják magukat a kíváncsiskodó ember-lényektől. Augusztus közepén egy 6 fős baráti társasággal két autóval indultunk el az Isztriai félsziget legaljára Pula mellé egy Peroj nevű kis faluba. Interneten foglaltunk szállást, fillérekért kaptunk egy házat, ami ugyan nem mostanában épült, de egy heti nyaralásnak tökéletesen megfelelt. (max 1db * jár ki a vityillónak:-)) A médiában terjesztett rémhírek teljes mértékben hamisak. Az utak üreseke voltak, a határon kifelé menet egy autó, visszafelé egyetlen egy sem állt előttünk. A csomagok sem érdekelték őket, nemhogy elvették volna a kaját, amit vittünk. Pedig rendesen fel voltunk szerelve főzési alapanyagokkal és piával is természetesen. Szükség is volt rá, mert bizony Horvátország meglehetősen drága hely lett az utóbbi időkben 1,5-2-szeres árakkal a hazaiakhoz viszonyítva. Igaz, hogy mi vasárnap hajnalban mentünk-jöttünk, hogy elkerüljük a szombati őrületet. Sikerült. Az autópályák jó minőségűek, teli alagutakkal, viaduktokkal, hidakkal. Mindegyikre ki van írva a neve és hogy hány méter hosszú. Viszont meglehetős gyakorisággal fizetni kellett, lehetőleg kunában, de a kapuknál is max. 2db kocsi állt előttünk (az az információ sem állta meg a helyét, hogy euróban lehet fizetni. Ha el is fogadják, olyan borzasztó árfolyamon váltják be, hogy alig akartunk hinni a szemünknek).

A horvát vendégszeretetről néhány szó: semmi nincs kiírva egyetlen világnyelven sem, de beszélni sem beszélik egyiket sem, ha netán szóban próbálnál valami iránt érdeklődni. Az angolt egyáltalán nem érdemes erőltetni, németül az alapszavak mennek csak, esetleg olaszul próbálkozhatunk még. Így nem tudtuk meg időben, hogy van szieszta az üzletekben, hogy mettől meddig tart, hogy azon a bizonyos napon ünnepnap van, és semmi nincs nyitva, hogy milyen ételt is kellene rendelni az
étteremben...stb. A ház kulcsát egy bizonyos hölgytől kellett átvenni érkezéskor egy megadott utazási irodában. Természetesen nem találtuk elsőre, ezért bementünk a legközelebbi Tourist Office-ba, ahol szó szerint a következő "beszélgetés" hangzott el:

- Jó napot kívánonk. Ms. XY hölgyet keressük.
- Nem vagyok rendőr.
Arra gondoltunk, hogy nem egészen értette a mondatot, (bár a We're looking for Ms XY kifejezés szerintem elég nehezen félreérthető) ezért megismételtük:
- Ms. XY hölgyet keressük. Nem tudja hol találjuk, ez és ez a címe?
- Nem az én feladatom, hogy maguk helyett keressek embereket.

Hát itt egy picit elment a kedvem az egésztől, de szerencsére azért ennyire durva eset nem fordult elő többet. Sőt az a család, akitől a házat béreltük, kifejezetten kedves volt. Mi több, egy ajándék hajókázást és egy plusz éjszakát kaptunk tőlük!

A városok nekem nem tetszettek, én meglehetősen romosnak láttam őket, bár az igazat megvallva Pulát és Rovinj-t láttam közelebbről, a többi várost csak autóból tekintettük meg. Annyira meleg volt ugyanis, hogy fürdőzésen kívül semmi máshoz nem nagyon volt kedvünk, pedig én nem vagyok egy üldögélős típus. Rovinj azonban csodaszép! Az útikönyvnek megfelelően valóban hasonlít az olaszországi Velencéhez, hangulatos, élettel teli és a házak is szépen renováltak. Rovinj és a tenger volt a két dolog, ami nagyon tetszett Horvátországban. A búvárszemüveg és cipő -a sziklák miatt- elengedhetetlen kellék, ha Horvátországba mentek nyaralni. Egész nap a víz alatt voltunk annyi látnivaló akadt. A halak meg sem rezzentek ha közéjük úszkáltunk, rengeteg rákot láttunk. Csigát v. kagylót nem is nagyon lehetett a vízből
gyűjteni, mert majd' mindben volt lakó, kis remeterákok csápoltak mindegyikben. Tengeri csillag, sün és uborka mindenütt, növények.....stb... stb, nem is tudom mind leírni. És bárhol bementünk, mindenhol nagy "nyüzsgés"-t találtunk a víz alatt. Egyszóval a tenger mindent felülmúl, és feledteti az esetleges kellemetlenségeket is, ezért érdemes az Isztriára menni.

Hát "röviden és tömören" ennyi:-) Ha tetszik közzéteheted, de nem egy remekmű. A honoráriumra még visszatérünk:-) puszi Zsuzsi

 

 

HORVATHORSZAG: Kozep Dalmacia (Split, Trogir, Makarska regio) - DRAVAI TAMAS 

 

Szevasz Atti-bá haverom, hadd járuljak hozzá új Travel-Guide hírleveledhez én is. Idén sem szeretném kihagyni, hogy elmenjek Horvátországba. Azt hiszem a sok last-minute út mellett, ha van módja rá az embernek simán belefér egy kellemes kikapcsolódás a Horvát tengerparton. Mi először mentünk a Freak csapattal és a legnagyobb meglepetésemre nagyon jól sikerült. Kevés infóm volt a helyről az emberekről ezért előítéletekkel utaztam ki de már a határ átlépésekor megváltozott ez a kép. Autóval vágtunk neki az útnak, hogy szabadon járkálhassunk, és sok mindent megnézhessünk. Na ja, kb. hajnal 5-kor indultunk, és este 23 órára érkeztünk meg, mivel ezen a nyáron nem a szokásos Isztriai félsziget volt a cél, amiről már sok szépet hallottam, hanem Közép-Dalmácia. Azt hiszem megérte a fáradozást, a néha igen monoton hegyi szerpentint, amiből úgy éreztük sosem fogy el, (kár, hogy nincs autópálya kiépítve végig) de az utazás közben is irtó jól elvolt a banda. Mivel hatalmas dugók alakultak ki oda s vissza is, mindenki azt gondolta, biztos baleset történt, majd úgy 6 órával később egyszer csak elindult a sor, ja kiderült, hogy elértünk Zadar irányába, és normál többsávos úton mehettünk tovább. A hőgutában ma már elengedhetetlen a légkondi, úgy nagyon kellemesen átvészeltük az utat és a legjobb zenéket hallgattuk közben, mert a horvát rádiók csak helyi népzenét játszanak, ami sajna élvezhetetlen volt úgy fél óra után. Menet közben érdemes néha kiállni és járni egyett. Az uticélunk NEMIRA volt, egy igen kis üdülőtelep, ami szinte csak appartman házakból állt, de fél órára már Omisban lehettünk, ahol nagyobb élet volt. A tengerpart azt hiszem végig egészen Makarskaig gyönyörű, persze csupa szikla és kavics, de ez helyi adottság. Látszott is rajtunk, hogy olyan országból jövünk ahol nincs tengerpart nagy és durva kövekkel, mindenki azon röhögött, hogy mit össze szenvedtünk egy-egy kijövetelnél a tengerből...ajánlom a papucsos-szandálos fürdést. Minden nap visszakocsiztunk észak felé Omisba, és Splitbe is érdemes nappal és éjjel is elmenni, mert gyönyörű. Érdekes, hogy míg a kisebb Omis tele van kis sikátorokkal és zsúfolt éttermekkel, úgy Splitben a promenádon találtunk csak éttermet, ami teljes egészben el is foglalta a teret. Klassz hely volt, de hiányoltuk a kis kocsmákat, kerthelységeket. Csak fagyizók voltak sajna. A város gyönyörű de akárhová mentünk éjfél után, mintha meghalna a város, sehol sem találtunk dizsiket, szórakozóhelynek kikiálltott parti bár volt az egyetlen, ahol fiatalokat láttunk, de csak ücsörögtek és koktéloztak, ami a csapatunkat nem hozta lázba...így elmaradtak a botrányos freak-előadások. Egyetlen hely volt, ahol nem állt meg az élet, és kemény két szórakozóhellyel vitte a pálmát Dalmáciában az MAKARSKA, maga a kicsi-Cote D'azure. Dél felé Dubrovnyik irányában van, kb. 2 óra kocsival ha betartjátok az előírt és nagyon szigorúan előírt sebesség-korlátokat. Mi nem így gondoltuk, ott is voltunk hamar egy szép kis helyi bírsággal. A rendőrök korrektek, pontosak és vigyázat!! több nyelven beszélnek, ezért nem jön be a sajnos nem értek egy szót sem szöveg, és előszeretettel veszik el az útlevelet, amit semmilyen körülmények között sem szabad odaadni, mert többnapos utánajárás lenne a következménye. Mi is inkább helyszíni bírságként több száz Kunát fizettünk, de így továbbengedtek. Ettől eltekintve Makarska mindenért kárpótol, gyönyörű kis terek, templomok, házak fogadtak, és ott jót lehetett végre táncolni is igaz több éve lejárt de tűrhető zenékre. Nagyon el vannak maradva az irányzatokkal, és nem követik az aktualitásokat, de legalább volt valami. Találtunk egy Barlang-diszkót, amit mindenkinek ajánlok, mert már a hely érdekessége miatt is megér egy fotót. Valóban a sziklás hegy oldalában volt beépítve, nagy terasszal, és egy speckó üveglappal a tánctéren, amin keresztünk a tengert lehetett látni megvilágítva a lábunk alatt. Az nagyon tetszett, amúgy dög meleg volt bennt, de pár fotó erejéig megnéztük. És hihetetlen olcsón, 10 kunáért mehettünk be. Érdekes a vezetési morál kint,  a legveszélyesebb szerpentineken akár 50-el is szabad menni a tábla szerint, de az egyenes szakaszokon szigorúan 20-30-at engednek meg...vicces. Mivel nem nyughattunk és még többre vágytunk, ezért egészen Trogírig autóztunk egyik este, és ott is egy gyönyörű óváros, várfal fogadott minket, de amit addig nem láttunk sehol a környéken, szinte Caprin éreztem magam, mert hatalmas luxus jachtok sorakoztak egymás mellett, és hatalmas méretű utasszállító vitorlás hajók 4 árbóccal. Képtelenség volt lefotózni őket, mert egyszerűen nem fért bele még a panoráma képformátumba sem. Olyan szép és méregdrága hajókat még nem láttam, élmény lehet velük utazni a szigetek közt. Másnap ki is szúrtam azonnak, hogy a tegnapi hajó ma már a legközelebbi szigeten Brac-Hvar partjainál horgonyzott. Az árak úgy vélem röhejesen olcsónak tűntek, pedig fel voltam készülve sztorikra hallgatva, hogy drága. 30-40 kunáért fejedelmi seefood tálakat kaptunk, a legfrissebb és ízletes kagylókat, de a helyi klasszikus ételek is mind nagyon jól füszerezve vannak elkészítve. Omisban csak nekünk a mi kedvünkért német-angol kevert nyelven próbálkozó pincér amikor megtudta, hogy magyarok vagyunk, azonnal szerzett egy magyar nyelvre lefordított étlapot, ami igazán kellemes meglepetés volt. Ezt eddig az angolok és németek élvezhették külföldön egyedül. Az emberek nagyon kedvesek, idősebb korosztálynál dominál a német nyelv, melyet én komolyan is vettem, majd rájöttem, hogy koránt sem perfect a tudásuk, és először egyetlen szót sem értettek, ezért a szép tagolt és lassú beszédet választottam, na így már ment a kommunikáció. A fiatalok olaszul és angolul hellyel közzel beszélnek. Tele van minden olaszokkal, akik mint köztudott minden szándék nélkül is állandóan köszöngetnek, kár, pedig sok szép lány Ciao-zott vissza nekünk is, nem is hagytuk annyiban, bátran ismerkedtünk, a horvátok közül nehezebb...ők azért tartanak a túristáktól, na persze mi csúnya férfiak, csak egyett akarunk...ez van. Idén is megyünk, ám most kipróbálnánk a közvetlen repülőjáratok egyikét, úgy tudom a fapadosok is fognak indítani a Malévet háttérbe szorítandó járatokat, érdemes, mert megtérül a hosszú kocsikázás monotonitása, és fillérekért lehet autót bérelni. Egy szó mint száz, nem tartom drágábbnak mint a Balatont egy hétre, és sokkal szebb, érdekesebb és mulatságosabb. Hagy osszak meg mindenkivel egy poént ami nálunk azóta is szlogen. Splitbe autózva lettem figyelmes egy olyan hipermarket szerű épületre, este lévén csak a jól kivilágított reklámot láttam, és nem hittem a szememnek, na ja, a szép magyar nyelv csodákra képes, a táblán a következő szerepelt: DISCONT   P I C S A .....  MAKRÓ!! Döltünk a röhögéstől, majd mikor a helyi MC Donalds-ban is viszont láttuk az árlapon a picsa szót, rájöttünk, hogy valószínüleg ITALT, üdítőt jelenthet a nálunk igen más jelentésű szó...néztek is nagyokat egy egy cifrább káromkodásnál, hogy miért kiabálja ez a hülye, hogy ital eltorzult arccal. Amúgy a városok nevei is megérnek egy utat, mert összefoglalva Horvátország tájnevei kimerítik a magyar nyelv vulgáris szótárát. Ezt az élményt nem lehet nem megismételni új látnivalókat keresve évről évre. Szívből ajánlom mindenkinek aki szeret jókat enni-inni, és jó humorérzékkel van megáldva. ui. Eltekinte a néhol a háború nyomait viselő házakról, melyeken jól láthatóak a golyó ütötte nyomok, és sok a teljesen lepusztult, felégetett erdősáv, hegyoldal, ez az ország még így is nagyon gyönyörű. üdvözlettel: Drávai Tamás

Drávai Tomi barátom beszámolójához szeretnék egy kiegészítést tenni! Split-ben igenis vanank jó bulihelyek, csak nem a hajókikötőnél és a belvárosban. Kicsit délebbre a kikötő utáni "domb" másik oldalán, ahol egy strand is van, egy mólószerű részen egy kupacban van 5-6 bulihely. Valamint a vitorláskikötőnél is van 2 zenés-táncos-eszméletvesztős hely. A város is nagyon szép, jópofa kis utcákkal, a palotával, a benne lévő korábban mecsetként működő templommal, stb. Érdemes elmenni Trogirba is, én ott a Hotal Medinában laktam, ami egészen jó és ráadásul nagyon jó helyen van, jó kilátással. üdv, Paksi Attila

 

 

 

 

TUNEZIA: Djerba szigete - KATONA ROBERT

 

Hotel Carthago****, All inclusive ellátás, 2003. 06. 17-24. Last Minute: 69900 Ft+ reptéri illeték meg ilyenek kb.:20.000 Ft/fő. Kicsit zötykölődős, viharos, 2,5 órás repülőút után landolás a szigeten, korrekt klímás busz transzfer a szállodába. A Szálloda a sziget legújabb és legigényesebb kivitelű szálláshelye az ottani turisztikai miniszter is pont ott volt, itthon megkapná az öt csillagot. Szobák gyönyörűek, kétágyas háló, nagy előtér kanapéval, fürdő nagy káddal, külön wc, TV, lányoknak sminkasztal és tükör stb. A kert Djerba legdúsabbja, hatalmas területen. Szolgálatból meglátogattam további 4 szállodát a szigeten, nem összehasonnlítható. A Szolgáltatások közül az internet a telefon és a mór kávézó, a vizipipákkal fizetős. Étkezés 6.00-9.00-ig reggeli az étteremben 9.00-11.00-ig késői reggeli a teraszon, 12.00-14.00-ig ebéd az étteremben, 14.00-17.00-ig uzsonna a teraszon a grillbárban, 18.00-21.00-ig vacsora, 21.00-24.00-ig grillbár. Egész nap minden étkezésen annyit és annyiszor amennyit bírsz. A választék leírásával nem bajlódok. Helyi, és Európai nemzetek ételei kipróbálhatatlan mennyiségben. Óriási medence, vízilabda-, víziröplabdapályával, gyerekmedencével egyben, vízeséssel, két szinten, mellette két bár, ingyen sörrel, borral, coca-cola, és fanta minden változata, helyi whisky, gin, pálinkák, koktélok, bármekkora mennyiségben, a gyors kiszolgálás mellett a végén már 2 dl-es pohárba tele kaptuk a fügepálinkát, de annyit ettünk, hogy nem tudtunk eléggé elgyengülni az alkoholtól. Innen 20 m-re kezdődik a tenger. A parton és a medence mellett is ingyenes ernyők és ágyak várnak, és ha későn kelsz is jut belőle. Az összes nem motoros sportolási lehetőség ingyen van. vízibicikli, kajak, szörf, katamarán, tennisz, ping-pong, petanque (nem biztos, hogy így kell írni), minigolf, íj, darts... Ha véletlanül megunnád idebenn, nem győzik kínálni a lovas, tevés, hajós utakat, 2 óra hosszástól a 2 naposig. A szállodából kilépve nyomor, és szemétdomb mindenütt. Ha ott vagy, tégy egy körutat a szigeten, hogy lásd ezt, és nézz be a kontinensre is, ugyanez fogad. Rendőrségi ellenőrzőpontok, szemét mindenhol, talpig feketében, 40 fokban a száraz homokot kapálgató asszonyok. Felkerestük a Csillagok háborúja EP1 több forgatási helyszínét dzsordzs lukasz emléktáblával, bucka és barlanglakó embereket stb. Minden városban van bóvlibazár, nem érdemes kihagyni, már az alkudozás miatt sem. 35 Tunéziai Dínár (1TD=200HUF) árra nyugodtan 2 TD-vel vissza kell támadni. Az Arafat kendőt is így vettem meg 4 Dínárért. A szállodában meglepően sok fiatal van, magyarok és külföldiek is, próbáljátok meg, ezen az áron ez ajándék.

 

 

 

 

SPANYOLORSZAG: Andaluzia - Marbella - SAROSI GABOR (bar attol tartok, a sracok ezt ugy bekodolta'k, hogy rajtuk kivul senki mas nem erti. De azert koszonjuk!)

 

atti bá, parancsolj. többiekkel egyeztetve. kódolt szöveg, mi értjük, ez a lényeg:) Spanyolország, Marbella. Résztvevők: Billy Bob Bakos, Sárdi Bordaninč Tom, Székely SúlyMLő Mercedes, Gunnar MC Sárosi. Vidám budapesti fiúk tengerparti nyaralásának rövid, de velős története. Érkezés csárterral a malagai reptérre, onnan beszédhibás taxisofőrrel irány a célobjektum. Apartman **-os, kis mődancijéval, viszonylag jól felszerelt konyha, hálószobák tiszták és a fürdőszoba is megfelelő. Autóbérlés helyben, szürkés színű német gyártmányú kombájn, fogyasztás lábfüggő (25, ritkábban 20 egységnyi). Első esti program dupla merülés: egy híres "gluglu" változat Billy Bob Szebeni előadásában, illetve egy ejtőernyő nélküli álá Möszijő Bordaninč, representing Serbia-Montenegro. Még aznap este lánykérés szerb módra, bortáncoltatás, valamint találkozás a híres török Szem Emre Ne olajipari holding képviselőjével. A hét programjai kultúrosoknak, első rész: Ronda. Mint azt mindeki tudja, erről a telepűlésről kapta a Seat egyik híres típusa a nevét. Nosza, látogassuk meg báj kár ezt a hegyek között, völgyek között zakatoló városkát. Nem bántuk meg, tényleg szép helyen jártunk, még most is elérzékenyülünk, ha szóba kerül. Sétálóutcák cipőboltokkal, kávézókkal és minden a legnagyobb nyugalomban. A hét programjai kultúrosoknak, második rész: Gibraltár. Csalódás. Sorban állás. Szép kilátás. Kosz. Ismeretlen nők beszólnak. Barlang. Majomparádé. De icámászt, ha a közelben van a Főnök, aljas Herr Balage von Taliga és Gen Sec. Gunnar Sarisson. További, de már nem annyira kultúrprogramok érdeklődőknek: hal, rák és egyéb finomságok több kilónyi habzsolása naponta és pro nase. Sangria víz helyett, esténként JW Sangria helyett, még később "Adj helyett magad mellett". Tengerpari élmények: előszezon miatt inkább bennszülettek, ők is kis létszámban. Homokos part, apróbb kövek az első pár méteren, szeles időben méteres kék, eres hullámok, enyhén sós víz, frizbizés. Költüi Anna kérdés: Látnak-e a halaka vízben? Megfejtések szóban, a következő atti bá party alkalmával. Speciális, soha nem elfelejtendő események: mańana feeling / ma már biztosan nem, majd holnap meglátjuk; skót hölgyek szállítása speciális "petebull" kiséretével, az akció eredményét inkább hagyjuk; mélyinterjú reggel ötkor az élet nagy problémáinak megvitatásával a kamerába beszélve. Ajánljuk egyrészt kispénzüeknek, akiknek sok bankkártyájuk van ojró tízezres fedezetekkel, valamint azoknak, akik szeretnek golfozókat sasolni a rezidencia pooljából.  

 

 

NEW YORK CITY - JUHASZ PETER es @tti ba

 

Hot town, summer in the city... aki teheti időzítse new yorki látogatását őszre, vagy készüljön fel augusztusban a 100% páratartalomra, ami az egyébként normális 27 fokból "feels like" 35 fokot csinál, hiszen folyamatosan csatakos az ember. Erre még két lapát szén a new yorki metró peronja, ami egy szauna, a kocsik viszont légkondisak, így helyből az ember hátára fagyhat a hideg veríték. Ezzel azonban vége is a negatívumoknak, minden más nagyszerű ebben a városban! Ennyi nevezetesség és látnivaló kevés más helyen van ilyen kis területen elérhető közelségben. Egy hét alatt szinte végigjártuk az útikönyv ajánlotta helyeket, és nem feltétlenül célirányosan, hanem csak véletlenségből is, hiszen egyik a másikat éri. Ráadásul komplett negyedek vannak, melyek önmagukban egy-egy nevezetességnek tekinthetők (SoHo, TriBeCa, Little Italy, Chinatown, Financial District), és minden utcán van valami izgalmas látnivaló. Sokan óvtak minket a gyaloglástól, vagy hogy turistaként felügyelet nélkül járjuk az utcákat, de ez valószínűleg valami régi, Giuliani előtti beidegződés. Senki se riadjon vissza a gyaloglástól, vagy az éjjeli sétáktól Manhattanben, a hülye filmemlékek miatt. A legtöbb környék biztonságos, és egyébként is, folyamatosan van forgalom és mozgás éjszaka is. Talán a napközben élénk parkok azok, amiktől éjjel azért jó távol maradni. Ha az akarás mellé pénz is társul, akkor azért elég szép dolgok jönnek ki, és ha mást nem is, ezt lehet becsülni az amerikaiakban. Nem kell 10 évente bővíteni az autópályát, mert eleve ötsávos, nincs spórolás, csak méretgazdaságosság, és szolid megalománia. Európai mértékekkel fel nem fogható léptékek, újra meg újra szembeötlő méretbeli különbségek építészetben, autókban, és hát emberekben is. Ennyi kövér, durván túlsúlyos ember sehol nincs, mint az USA-ban. Pedig nemcsak egészségtelen kaja van, hanem számtalan nagyszerű európai étterem, salátázó, szendvicsek, vagy előrekész hidegtálak. És pesti viszonylatban, sem különösen drágák; foglamazzunk úgy, hogy nem drágább annál, mint amit az ember egy nyaraláson amúgy is pluszt bekalkulál. Egyetlen dolog az iszinyatosan drága, mégpedig a szállás. Leglepukkantabb odúért is elkérnek olyan összeget egy napra, mint Magyarországon egy kastélyszálló lakosztályáért jacuzzistul, svédasztalostul, megkörnyékezhető pincérlányostul. Érdemes jó előre körülnézni neten, és felkészülni arra, hogy nem feltétlenül vág egybe a valóság a netes fotókkal. Mindazonáltal szálláson nem érdemes nagyon spórolni Manhattanben az elhelyezését tekintve, mert napi több órás utazgatás a belváros felé elég pazarlás. Ráadásul, ha a belvárosban lakunk, akkor kis sétával találhatunk estére ingyenes koncertet a Lincoln Centernél, vagy a Central Parkban. A szeptember 11-i eseményeknek a ground zeron túl csak annyi jele van, hogy minden nevezetességnél motozás van (egyébként nevetséges felületességgel), és a város felett elhúzó repülőknél az ember önkéntelenül is mindig-mindig felnéz.

Juhasz Peter cimboram baratai reszere keszitett egy 10 oldalas naplo-beszamolot is, ebbol ollozok meg hozza nehany erdekes, hasznos mondatot:

 

Ujfent megerosodott bennem az a meglatas, hogy a reptereket ovezo csodalat es tisztelet odavezetett, hogy poffeszkedo "hivatalokka" valtak. Eloszor is kibolonditjak az embert masfel oraval hamarabb, az egyebkent fejenkent max 5 percet igenybevevo becsekkolasra. Plusz rahagyas van a minibusznal, (hatha van valami grimbusz...) de mar otthon a reggelinel, es az ebredesnel is puffer idok vannak. Ez odavezet, hogy most itt ulok a kapunal, beszallasra keszen... es meg van masfel oram. Azalatt nezhetem, ahogy a borondszallito villanyfurgonokkal (="kofferbivaly", hehe, en talaltam ki) raliznak a munkasok. Az elobb leesett egy tacsi, de a vakondnadragos eszrevette. Ezert orulok, hogy nem kellett leadni a borondomet.

 

Ma hamar felkeltunk, mert minel hamarabb akartunk odajutni az Empire State Buildinghez, aminel minden beszamolo szerint horrorisztikus sorok szoktak allni. Ehhez kepest kb 10 perc alatt megvettuk a jegyet, de halistennek meg a felhasznalasa elott eszunkbe jutott, hogy a nyalkas, paras ido nem biztos, hogy kedvez a kilatasnak. Na jo, ebben a raeszmelesben az is segitett, hogy oles betukkel ki volt irva, es a jegyre is rapecseteltek, hogy "zero visibility today". Sebaj, a jegy innentol egy evig ervenyes, ugyhogy varunk a jobb idore. Akkor majd mar csak a biztonsagi vizsgalatot kell ujra kiallni, ami egyebkent sajnos jellegzetes velejaroja mostmar minden nevezetesseg megtekintesenek

 

Az ENSZ kozpontja viszont csalodastkelto volt, nem volt felhuzva a nemzetek zaszloinak sora, az epulet pedig mindket oldalrol atlathato ablakokkal epult, ezert kivulrol korantsem egy egyseges szint mutat,

 

Elmentunk a Rockefeller centerhez, ami filmeken es fotokon is sokkal nagyobbnak tunik, pedig nem nagyobb mint az Erzsebet teri godor. Ennek a vegeben van a nagy arany Prometeusz, amolyan modern antik darab. Tovabb csaszkaltunk a St Patrick szekesegyhazhoz, aminel az volt az erdekes, hogy eppen istentisztelet volt, a helyiek ott terdeltek a sorok kozott, de persze a turistak szama tobbszorosen meghaladta az oveket. Nem hiszem, hogy kulonosen atszellemulten lehet igy imadkozni, a szemuk sarkabol mindig a turistakat stiroltek a hivek. Mindez kb delben tortent, igy legtobbjuknel bevasarloszatyor, aktataska, meg ilyesmik voltak. Ezexerint ebedszunetben a bevasarlasal es a fodrasszal egy kalap alatt megejtheto a templom is.

 

Eljutottunk utana a Times Square-re is, ami szo szerint lelegzetelallito. Az egesz kabe olyan, mintha a Ferenciek terenel a Jegbufe epuletenek a homlokzatat egy osszefuggo lcd kijelzovel boritanak be, mig a kornyezo hazakat pedig siman csak kepernyok es plakatok fednek. Ja es mindezt meg kell szorozni 10-zel meretekben es zsufoltsagban. Brutalis informaciokavalkad, kozben persze mindenhonnan omlenek az emberek, autok, taxik.. siman ugy ereztem magam, mint kitikkadt bakonyi betyar a Tescoban. Ebedre egy salatazos-szendvicsezoshoz tertunk be, es a helyi Pesti Est bongeszese kozben jottunk ra, hogy az Empire State Buildingnel olyan jegyet vettunk, ami magaban foglal egy Skyride nevu videos, ulesrazogatos show-t is. Elmentunk tehat vissza az Empire-hoz, es ujra atestunk a vizsgalaton, felmentunk a masodikra es atestunk a show-n. Bar fel ora a dolog, ebbol csak 10 perc a pilotakikepzos videos seggrazas, a tobbi csak meseles, meg plazmateves magyarazas a hallban. Nekem azert tetszett, vegulis jol bemutattak felulrol a varost, volt benne nemi kaland, de Kati majdnem elhanyta magat a gyonyorusegtol. Persze a show-bol nem maradhatott ki a hazafias feeling sem. Az alafesto zene eleve egy "I am new york" refrenu hurraoptimista dalocska volt, ami nekem mondjuk bejott, de tagadhatatlanul az agymosas eszkoze volt. Aztan persze annak kapcsan, hogy megemlitettek, hogy a WTC lerombolasa utan ismet az Empire a legmagasabb, beindulhatott a totalis erzelem-uthenger. Nyomtak erosen a szoveget a nemzet feltamadasarol, a tulelesrol, a nepek nagy olvasztotegelyeben otvozodo szinergiakrol, satobbi. Nem hibaztatom oket erte, valahogy fel kell dolgozni. filmes eszkozokben meg ugye vannak jol bejaratott mechanizmusok. A show utan Kati rosszulletere a lodorges tunt a legmegfelelobbnek, ezert berangattam a Macy-sbe. Ez egy irgalmatlanul nagy aruhaz, asszem 8 emeletes. Nem a plaza tipusu sok butikbol allo bevasarlokozpont, hanem a Skálához hasonlithato tematikus kialakitasu, ennel fogva sokkal jobban attekintheto nagyaruhaz. Vagyis 1 szinten csak noi cucc, egy masikon hapsis, kulon egy az illatszereknek, egy masik meg a lakberendezesi holmiknak. Ezeken belul persze ismetlodnek a markak: Calvin Klein, Ralph Lauren, Nautica, stb. Igazan nagy learazast en nem tapasztaltam, ha valami mondjuk 50%-os diszkonttal van, akkor meg mindig csak a "forintert otthon ugyanennyiert megkapom, es vissza is tudom vinni, ha baj van vele" kategoriaba esik. Olyan jo ket orat toltottunk el itt, elegge belefeledkeztem az agynemukinalatba.

 

A Bloomingdale's is eleg huzos, de meg a Macy'snel is dragabb, de mondom, még learazassal egyutt sincs semmi olyan, ami azonnal a bevasarlokosarba kivankozik.

 

Szoval del korul elindultunk, majd hamar sietosre fogtuk, mert remek napos ido volt, es gondoltuk, hogy itt az alkalom felhasznalni a jegyeket az Empire-on. A levego is szarazabb volt,mint korabban, igy para sem zavarta a kilatast. Kb 45 perc sorbanallassal feljutottunk, ami eleg jo idonek szamit, hallva masok 1-2 oras sorbanallasairol. A latvany tenyleg leirhatatlan. Nyilvan mondhatnam a kliseket, hogy hangyaknak tunnek az emberek, meg hogy felhokarcolo, ameddig a szem ellat, stb. Igazabol ami engem meglepett, az az, hogy a felhokarcolok sokkal kozelebbinek tunnek, hiszen azert az Empire magassaganak feleig azok is felernek. Es igy felulrol mar sokkal jobban ervenyesul az utcak es a toronycsucsok kozti tavolsag. Valami miatt Kati egyebkent haraposabb kedveben volt egesz nap, de aztan megnyugodott, mikor este 6-kor sikerult vegre ennunk is valamit. Addig ugyanis csak bolyongtunk, nezelodtunk, bameszkodtunk, mert boven volt mit. Az Empire utan Manhattan-nek a Central Parktol delre fekvo keruletei kozul azokat neztuk meg, amelyekben alig van felhokarcolo. A SoHo es Tribeca ket rovidites, az egyik jelentese "a Houston utcatol delre" a masik pedig "a Canal utca alatti haromszog". Ket nagyon hangulatos kis kerulet, szukebb utcakkal, regi hazakkal. A deli peremukon amolyan allamigazgatasi negyed van, birosag, varoshaza, rendorseg, meg valami katonai akademia, mindegyik 19. szazadi epuletekben, abbol a korbol es stilusbol, mint mondjuk a Feherhaz. Es ezeknek is dog nagy oszlopcsarnokaik vannak, meg olyan 10-15 emelet. Mokány. Kozben mar elkezdett szemerkelni az eso, de azert mentunk tovabb, hiszen ez meg korantsem volt az igazi resze a SoHonak. Spiral alakban haladtunk negy, csucskeikkel szomszedos keruletben, Chinatown, Little Italy, meg ugye SoHo es Tribeca volt a helyszin. Tenyleg jellegzetesen megvaltozik az utcak hangulata egy-egy sarkon. Egyszer még ferdeszemuek zsufolt kirakodovasarai kozott probalod atpreselni magad, majd hirtelen minden elcsendesedik, es maris olasz cukraszdak teraszai mellett talaljuk magunkat. Majd a sarkon befordulva a tuzlepcsok erdei erdemelnek figyelmet, es az utca vegen mar az ontottvas homlokzatu muemlekepuletek kezdodnek, muveszeti galeriakkal, divatboltokkal, europai jellegu kiskereskedesekkel. Es ez tenyleg ilyen elesen elhatarolhato egymastol. Szeretnek mindenkit megyugtatni, hogy ez a manhattan-i olasz es kinai negyed korantsem azonos a krimikbol ismert sikatoros csocselektanyakkal. Szoval ne gondolja senki, hogy hatizsakos turistakent, bargyu mosolygassal lepegettunk elhagyatott utcacskakon, mikozben a kapualjakbol gonosz szemparok meregettek minket. Itt minden eleg biztonsagos, egyebkent is nagy a forgalom, es sok a rendor is. Mondjuk a kinai negyed sarkan lattam egy "Még egy esély" nevu ovadekugynokseget, de egyebkent semmi nem utal arra, hogy itt lenne barmi hacacáré. Mondjuk éjjel talan, de ezt is nehezen hiszem.

 

Aztan delutan ismet kitort a felhoszakadas, es egy Starbucks kavezoba szorultunk, ami mondjuk kellemes is lehetett volna, de nagyon hideg volt, es Kati fazott a nyari ruhacskajaban. Mire kitalaltuk, hogy mit kellene csinalni, addigra pont elallt, es elmehettunk enni. Egy olasz vendeglobe mentunk a Mulberry street-en, autentikus kornyezetbe. A kaja remek volt, igazi olasz konyha, allitolag a nagyobb lapok ettermi ajanloinak allando szereploje a hely, Fratellinek hivjak. Jo nagy adag Lasagnet es Carbonarat ettunk, tenyleg finom volt. Viszont meg mindig nem sikerult rajonnom, hogy mikent is megy itt a borravalozas.

 

hazafele megint metroztunk, ráadásul eleg komoly foldalatti bolyongassal, ugyanis a deak teri atszallashoz kepest otszor olyan hosszu volt a vakondolas lepcson fel, lepcson le, plusz 40 fok. Egyszeruen nem tudok napirendre terni efolott, hogy hogy birjak az amerikaik ezt a hoseget a peronon. (Népek olvasztotégelye, hehe) Nekem komolyan visszavetné minden reggeli lelkesedesemet, ha arra kellene gondolnom, hogy lemegyek egy kazanba, hogy aztan beuljek egy kerekes fridzsiderbe, majd megint ki a kazanba. 1-2 evi metrozas tuti reuma

 

Tovabbra is megdobbentonek tartom, hogy milyen köverek az amerikaiak. Foleg a fekete nok. 20-30 evesen olyan vastag a karjuk, mint a combom. Alig van egy-egy normalis kinezetu ember, az is turista, vagy hispan es europai keverek. Komolyan mondom, hogy 2 jo not, ha lattam egesz heten.

 

A park nyugati oldala egyebkent amolyan lakoovezet fele, de korantsem az exkluziv kivitelu fajta, emiatt eleg magas is a feketek aranya. A Central Park nagyon szep, dimbes dombos, mokusok rohangalnak mindenfele, sokan sportolnak, vannak is sportkomplexumok,

 

Metropolitan Muzeum. Irtozatosan nagy, nagyon sokfele allando kiallitassal. Kb 3 orat toltottunk el, es korantsem lattuk felet sem. Nagyon boseges a kinalat 18-19. szazadi butorokbol, es egyeb kortars mutyurkekbol. Tobb teremnyi komplett szobabelso van abbol a korbol, az utolso kandallo piszkavasig minden eredeti. Egyiptomi is tavol-keleti kiallitasuk is nagy kiterjedesu, de igazabol nem tunik kulonosebben ertekesnek, a britek utan mar csak a masodvonalbeli cuccokat tudtak elcsorni. Az igyekezet persze bamulatos, hiszen komplett templomot, meg kôszarkofagokat telepitettek at ide, de erzesem szerint kilog a lolab, hogy ezek feltehetoen semmilyen erteket nem kepviselnek. Van sok festmeny, a modernek kozott par hires darab is. Nagyon tetszett a hanxerkiallitasuk, mindenfele keleti meg afrikai csorompolesi eszkoz, furcsa azsiai pengetos izek, es egy total orgona. Meg fegyverek, kozepkori szobrok, Versailles korkepe a falrafestve egy szobaban, szoval csomo szep holmi.

 

Eljutottunk a Lincoln Centerhez, ami egy eleg kiterjedt kulturalis kozpont, itt van peldaul a metropolitan operahaz, meg tobb kiallitoterem, es szabadteri koncerteknek is jut hely. Meg otthon letoltottem a Lincoln Center kulteri programjait, igy elore tudtuk, hogy este erdemes lesz visszamenni a Flamenco estre.

 

A Times Square-tol nem messze van a Bryant Park, ott idoztunk ezutan egy negyedorat. Hihetetlen, hogy milyen kulturaja van a parkban uldogelesnek errefele. Meg az oltonyosok is kirajzanak ilyen helyekre ebedszunetben, mindenfele vannak kisebb nagyobb parkocskak.

 

A Times Square-en volt egy kigyurt muki egyetlen alsogatyaban, cowboy-kalapban gitarral; o abbol el, hogy az MTV fohadiszallasa elotti kis jardaszigeten fotozkodik a turistakkal (tobbnyire kozepkoru nokkel) penzert. Kicsit arrebb lattunk egy hajlektalan keregetot, neki csak ennyi allt a tablajan: "Nicole Kidman nem akar velem randizni, mert csoro vagyok, adj penzt" A Times Square kozepen egyebkent van egy jegyiroda, a "TCKTS" (kiejtve 'tikic', vagyis 'jegyek'). Itt mindennap adott idoben lehet vasarolni az aznap esti Broadway darabokra last minute jegyeket. Persze kesobbi idopontra is lehet, de az extra az megis az esti jegyosztas. Egyaltalan nincsen nagy tulekedes, erdemes lenne ilyet otthon is letrehozni, hiszen az ember sokszor nem tudja elore egy honapra, hogy hogy fog raerni, vagy eppen nincs osszekottetese a jegyuzer nyanyakkal.

 

Ezt az utolso elmenybeszamolot mar a repulon irom, New Yorkbol Praga fele. Borzaszto nagy mákom van, mert ablak mellett ulok, nem ul mellettem senki, es frankon ki tudok terpeszkedni. A velem egy soron levo kozepso negy uleses traktuson egy eleg durva kis csalad ul. Anyuka, apuka, kislany es nagymama. Nagymama siman ugy nez ki, mint a keritono a Macskajajbol, vagy valami hasonlo. Tele fuxszal mint valami ciganyvajda, tatott szajjal ragozik es olyan hangja van, mint egy motoros kertikapának. Fogak tekintetében is a kertgazdálkodási eszkozcsaladbol tudnek hasonlatot valasztani

 

Ott hagytuk ugye abba, hogy a Central Parkban dekkoltunk ("Na, ez itt a kert"), es keszultunk a Guggenheimbe. Szoval el is mentunk oda, mert mi nem szoktunk hazudni. Az aztan egy erdekes hely, meg kell hagyni. (Vagyis nem kell lerombolni...:) Az epulet a Central Park keleti hatarolo utcajan van, amit Museum Mile-nak is hivnak, hiszen minden sarkon van valami muzeumfele. Tobbek kozt itt van a Metropolitan Museum is, amirol multkor irtam. Na, attol nem messze eszakra van a Guggenheim. Az epulet a modern festeszetnek ad otthont, illetve egy-ket szobor is van. Az epulet maga is meglehetosen modern, hiszen a 6 szintes epuletben egyetlen lepcsonyi megszakitas nelkul lehet maszkalni gyalog, hiszen folyamatosan lejto szerpentin az egesz. Vannak persze kis elagazasok, de az csak azert, hogy ne legyen olyan egyszeru, es a focsapasiranyrol letero latogato jol meglepodjon, hogy voltakepp merre is van. A muzeum WC-je talan a legkretenebb, amit eletemben lattam. Minden emeleten van, noi is meg ferfi is, a fo folyosorol nyilik. Nagy batran lep oda az ember, hogy feltepje az ajtajat, de zarva. Megy tovabb, nezi a masikat, az is zarva, de lehet hallani, hogy mogotte van teves-veves. Ugyanis nem az van, hogy eloter, mosdo, bent 2-3 kis fulke... mint ahogy azt egy kozepulettol elvarna az ember. Hanem az ajton tul rogton a klotyo van, raadasul ugy elhelyezve, hogy nem lehet egyenesen raulni, csak olyan 30 fokos szogben elfordulva kabe. A csoppnyi mosdo meg olyan, hogy ha odaall az ember, akkor rogton beindul mogotte a kezszarito. Halal bena. Persze az epulet nem errol nevezetes igazan, hanem a kepekrol. Sajnos nekem sosem sikerult igazan komoly szellemi ertelmet lelnem az absztrakt modern festeszetben, de azert jokat tudok derulni egy-egy rendetlenul felvitt girbegurba vonalbol allo katyvasznal, amirol a szerzo azt allitja, hogy "behavazott vasutallomas Novoszibirszk kulson". A legjobb egy sarga alapon egy piros negyzet volt, (persze legalabb masfel meter atmeroju vasznon) es a  festmeny cime pedig valami ilyesmi, hogy "parasztasszony vizualis esszenciaja". Eskuszom.

Vannak persze Picasso-k, Chagall-ok, amik hiresek, es az ember ugy nezi oket, hogy, nahat, ezt mar lattam valahol. De ezek persze nem is olyan megveszekedetten erthetetlen alkotasok. Azert mindenkeppen jo volt eljonni ide, nehany kepen komoly fejtoressel felfedezheto, hogy mit is akart az alkoto, es ez mar sikerelmeny. A Guggenheimbol elmentunk a kb egy saroknyira levo Design Museumba, ami Carnegie bacsi egyik villaja, es erdekes modon leginkabb festmeny van benne, es csak egy-ket 3D-s alkotas. Az epulet erdekesebb mint a kiallitas. Innen egy kopesnyire van az igazi Design múzeum, a Cooper-Hewitt, ahol aztan tenyleg mindenfele fura formaju hasznalati targy, jatek, meg modern installaciok vannak. Itt egeszen sokat szorakoztunk, ez az a fajta hely, ahol az altalaban otlettelen ajandekbolt is tok erdekes, es erdemes ott is mindent megfogdosni, mert nemcsak polo, bogre, meg radir van, hanem sok minden mas is.

 

Itt az USA-ban ugyanis mar a foldszint az elso emelet.

 

este kimentunk kettesben a Rockefeller centerhez egy utolso pohar valamire Katival, akkor a 100%-os paratartalom 120%-osra nott. Szo szerint hódara csapodott ki a levegoben. Nem volt kezzelfoghato az eso, de mindenhonnan csapodtak az embernek a kis vizcseppek. Ernyo nem volt nalunk, de ha lett volna sem erunk vele semmit. Egyaltalan nem volt kellemetlen, nem ázásnak neveznem, hanem olyan mint mikor a viragspriccelovel az embert pofanlovik. Jo volt meg egy utolsot uldogelni New York egyik legszebb teren, raadasul ket akkora koktel tarsasagaban, amit ha otthon  adna ki a kezebol egy barmixerfiu, akkor a cseho tulajdonosa azonnal levonna a fizetesebol. Otthon a lottosorsolas megy akkora gombben, amekkoraban ezek a koktelok voltak. Neztuk korulottunk a turistakat, es ertekeltuk az utat. Mindketten 7-8-ast adtunk (10 pontbol) a kirandulasra. 1-1 pont levonas jart az idojarasert, a szallasert, illetve reszemrol azert, hogy nem tudtam kezjegyemet Samir baratnoinek a tancrendjeben hagyni.

 

Persze az egy hetes kirandulas soran szerzett tapasztalatokkal meg mindig boven messze allunk attol, hogy polgartárssá avassanak, de mindenesetre nem nehez megszokni Manhattant.

 

Szallasfoglalasnal persze fenntartasokkal kell kezelni az interneten kozolteket, de azert a fo szempont egyebkent se a kenyelem, hanem a megkozelithetoseg es a kornyek biztonsaga  legyen. A varos ugyan draga, de korantsem annyira, mint azt mondjak. Egy 20 dollaros heti metrojeggyel 5 budapestnyi terseg jarhato be keresztbe kasul. Minden sarkon talalhato olyan etterem, ahol 2-3ezer forintert rendesen meg lehet ebedelni, vagy vacsorazni egy szemelynek. A nevezetessegek belepoi olcsobbak peldaul, mint Londonban, es a diakjegy kb 30-40%-ot jelent. A legnagyobb tetel mindenkeppen a repulojegy, ott viszont erdemes a listaaras ajanlatok mellett telefonos korbekerdezest is megejteni, igy kis szerencsevel mar 100ezer forintra is leszorithato egy odavissza jegy ara, biztositas es repteri illetekek nelkul. Egyetlen feltetele van a kirandulasnak: nagyon resen kell lenni, mindennek utanaolvasni, es batran mozogni, mindent felkeresni. Boseges a latnivalo, de az idegenvezetos haztol hazig panoramabuszozast el kell felejteni, erre ez a varos alkalmatlan.  (Juhasz Peter)

 

N.Y.C @tti ba kiegeszites:

 

Vegul, hogy teljesen komplett legyen a new yorki beszamolo, @tti ba is ad egy-ket tippet, hasznos infot. Bar jomagam nem voltam szukos idokerethez kotve, mivel tobb honapig eltem Manhattanben, azert foleg olyan dolgokat emlitek (hirtelen, ami eszembe jut), amikbol lehet csemegezni, es akar egy par napos programhoz is hasznos lehet.

 

Rogton a "legfontosabb", hogy Juhasz Peti baratom remek beszamolojaval majdnem mindenben egyetertek, de ennek ellenere allitom, hogy a vilag legjobb noi rohangalnak Manhattan utcain! Es van minden fele! (Persze biztos sok hurkas Michlelin baba is van, de ezekre nem volt idom figyelni a sok gyonyoru no mellett.)

 

A masik tevhit, mely szerint az amerikaiak milyen bunkok, pedig vegkepp nem igaz. Sokkal sokkal intelligensebbek, tajekozottabak, muveltebbek mint az atlagos magyar szint (mondjuk ezt a magyar szintet nem is nehez felulmulni.) A magyarok lehulyezik oket, holott valojaban mi magyarok vagyunk ertetlenek az o orszagukban, es ennek az az oka, hogy Amerikaban masok az ertekek, masok a problemak, mas a kornyezet, es ebben a kornyezetben mas az elet, de ez ott teljesen normalis, es ha valaki hosszabb ideig el ott, rajon, hogy az amerikaiak a maguk kozegeben vegulis teljesen normalisak. Ok viszont relative meglepoen sokat tudnak Magyarorszagrol, ha osszehasonlitjuk azzal, hogy mi magyarok mennyit tudunk peldaul a vilag egy hozzank hasonlo kaliberu orszagarol, mondjuk Kongorol, Taiwanrol, vagy Uj-Zelandrol. Hmmm???? Na ennel ok sokkal sokkal tobbet tudnak rolunk. Es ennel mar csak az meglepobb, hogy minden tizedik huszadik amerikai (new yorki) jart is Magyarorszagon europai korutjan belul.

 

ERKEZES: Aki a JFK repuloterre erkezik, az szalljon fel az ingyenes repteren korbejaro buszra. A buszrol a Howard Beach nevu megallonal kell leszallni, amely egy metromegallo (subway station). Az allomason eloszoris mindenki kapjon fel par ingyenes terkepet. Innen aztan egy szimpla masfel dollaros jegy araert barhova eljuthat a subway rendszeren belul, egeszen be Manhattanig. Egy jeggyel barmely vonalra at lehet szallni, sot, buszra tovabbszallva is ervenyes "transfer ticket"-kent. A Metrocardot (berletrendszert) csak par eve vezettek be, azelott minden ut egysegesen 1.5 dollarba kerult. Vannak gyorsszerelvenyek (express) amelyek nem allnak meg mindenhol, mint a local train-ek. (Manhattanbol a repterre kb 2 orat kell raszanni tomegkozlekedessel) Amugy Manhattanen belul remekul lehet kozlekedni es jarni a varost gorkorival is. Sokan csinaljak, en is. A jardak mindenhol le vannak simitva az uttesre a kerekesszekesek miatt, es altalaban sima az aszfalt. A tejekozodas nagyon egyszeru a sugarutak, es az utcak egymast koveto sorrendben szamozottak. 

 

ONLINE TERKEP: http://www.ny.com/maps/ , http://www.nycvisit.com/content/index.cfm?pagePkey=429 , http://www.mta.nyc.ny.us/nyct/maps/submap.htm

 

 

New York varos nem a tipikus Amerika. Egy kulon vilag, a vilag fovarosa. New York City 5 varosreszbol (borough) all, de alapjaban vege nem erdemes a kozponti szigetrol, Manhattanbol (a regi New Yorkbol) kimozdulni, mert Brooklynban, Queensben, Bronxban es Staten Islanden Manhattanhez kepest nem sok erdekesseg van. A szallas nagyon nagyon draga, de en azt mondom, ha valaki minden aron sporolni akar, ne a lokacion (elhelyezkedesen) sporoljon, hanem inkabb a minosegbol engedjen. Egy tenyleg lepukkant, de me'g emberi szallas legkondi nelkul kb fele egy normalisnak. Erdemes jo helyen lakni Manhattanben, mert akkor sokkal tobbet tudunk atelni, megelni a varosbol es annak elmenyeibol. Az a legnagyobb pazarlas, ha naponta orakba telik, mig beszenvedi magat Manhattanbe az ember, plane ha rovid idore van itt. Amugy en a Greenwich Village-ben eltem, ami rendkivul kellemes, baratsagos kornyek (neighborhood), kozponti helyen van, itt van a legtobb etterem, ba'r, szorakozohely, a New York University Campusa, egyszoval egy igazi bohemtanya. Batran ajanlom mindenkinek, hiszen este egyszeruen gyalog ki lehet mozdulni, majd konnyeden haza lehet gyalogolni a kornyeken zajlo ejszakai elet utan.

 

ALKOHOL, BELEPES: Bar New York allamban a torvenyek betartasanal nem olyan szigoruak, mint mashol Amerikaban, azert a fiatalosabb kineztuek mindenhova vigyenek magukkal utlevelet, vagy ID-t, mert 21 ev alatt egy pohar sort sem tudnak venni vagy rendelni. A klubokba, diszkokba is inkabb vigyunk igazolvanyt, mert megtagadhatjak a belepest, ha tul fiatalosak vagyunk es nincs nalunk ID. Aki 21 ev alatti, az csinaltasson (szerezzen) itthon egy olyan nemzetkozi diakigazolvanyt, ahol hasonlit a fotora, es 21 evnel idosebb az eletkor. Ez NYC-ben altalaban bejon, mashol viszont van, ahol a valodi utlevel sem fogadjak el. A legtobb helyre be sem engednek 21 ev alatt.

 

EJSZAKAI ELET: Ami az ejszakai eletet, kulturalis programokat illeti a helyi Pesti Est neve Village Voice, ezt kedden teszik ki az ujsagos bodek ele, ahonnan ingyen el lehet venni. (Kb 100 oldal A3). Ebben vannak szinhazi, koncertmusorok, etterem ajanlo, stb... klubajanlo, es kuponok, mellyel ingyen vagy eleg jo kedvezmennyel lehet egy-egy klubba, diszkoba bejutni: (pass, free pass, complimentary admission). A normal belepok $5-10, egy jobb helyre $15-20, de vigyazat, ez legtobbszor csak egyszeri belepesre jogosit: (no re-entry!!!). A biztonsag kedveert, belepes elott jobb megkerdezni masokat, hogy milyen buli van bent, nehogy egy fatish szadomazo partyba, vagy a Rendorakademiabol mar jol ismert Kek Osztriga barba tevedjen be az ember. De van sok egyeb "theme party" is, (egy adott temanak megfelelo jelmez/oltozek ajanlott), vagy elsoroban azsiaiaknak, latinoknak, feketeknek rendezett buli, ahonnan a torvenyek miatt nem tilthatnak ki, de bent csalodas erhet. Uj helyen celszeru inkabb mindig rakerdezni, hogy milyen party megy itt ma este. Legbiztosabb, ha a "mixed (people)" kifejezest halljuk, akkor az egy "normalis" buli. Szerintem minden szempontbol a vilag legjobb es legprofibb klubja a Webster Hall,  3rd Avenue & East 11th Street (a Sony Theaternel) ( www.webster-hall.com ). Nem reszletezem miert, mert nagyon hosszu lenne, de mint "hivatasos atti ba" mondom, magasan a legjobb diszko, amit a vilagban lattam. En szinte allandoan oda jartam, eloszor azert mert 100m-re laktam, aztan azert mert tutira bejott a hely, igy szervaltam egy complimentary pass-t is, amivel allandoan ingyen tudtam bemenni, tobb szaz dollarnyi belepodijat sporolva meg. A felkapottabb helyekre erdemes ejfel elott menni, egyreszt neha kedvezmenyes/ingyenes is szokott lenni ejfel elott, masreszt, ha keson megyunk, lehet, hogy tobb mint egy orat kell sorban allni, vagy be sem jutunk. A legtobb klub, diszko, bar egyebkent is a "Village"-ben van,  (Greenwich Village, East Village), ezert jo itt lakni, de a fontosabb metrovonalak ha ritkan is, de egesz ejszaka jarnak.

 

Szinhazjegy nagyon draga, es nagyon nehez venni. Egyedul a nepperektol (sculpers) lehet jo jegyet venni, altalaban dupla aron (tehat mondjuk az eredeti 80-100 dollar duplajan!!!), vagy very last minute aznap, de azok meg ritkan szolnak jo helyre. Aznapi, masnapi sportesemenyeknel, popkoncerteknel is erdemes neppereknel probalkozni a helyszin kornyeken, (Madison Square Garden, Radio City Music Hall), naluk altalaban mindig kaphatok jegyek aznapra, masnapraA show kezdetekor a nehany megmaradt darabot pedig kiszorjak eredeti arban.

 

CENTRAL PARK-ba mindenkepp hetvegen erdemes kilatogatni, mert akkor hihetetlen elet van kint. Legkulonfelebb aktiv kikapcsolodasok, performance-ek, rogtonzott koncertek, eloadasok, breakelo csavok, rapperek, dobosok, "jesus loves you" gospelkorusok, ba'bosok, showmanek, humoristak, biciklisek, gordeszkasok kapcsolodnak ki, no es az elmaradhatatlan figurazo gorkori diszkoval. Hihetetlen elmenydus a park ilyenkor.

 

WALL STREET: Ide mindenkepp munkanap menjunk, amikor pezsges van. Valojaban maga a Wall Street egy szuk, vacak kis egyiranyu utca, es Downtown Manhattan szinte egesze penzugyi negyed, rengeteg felhokarcoloval, irodahazzal. Munkaidoben mar csak az eppen rohano nyuzsges, vagy a lepcsokon szendvicset majszolo brokerek, bankarok latvanya sem mindennapi. (A lepcson ulve egymas mellett lazan beszlget egy csoro lepukkant arc, es egy 100 ezer dollaros fizetesu broker ugyanolyan 99 centes hamburgert majszolva. Na ez az igazi Amerika.)  Erdemes megpihenni a lepcson, es csak nezelodni, vagy bemmeni egy-egy irodahaz halljaba, plazajaba. Hetvegen viszont itt minden kihalt. En meg feljutottam a World Trade Center tetejere, ami tenyleg hihetetlen elmeny volt. Egeszen az epulet legtetejen levo hatalmas szabadteri tetoteraszra is fel lehetett menni, ugy hogy egesz New York a labunk elott hevert es fejunk folott csak az egbolt volt. Azota gondolom valtozott a helyzet, es sok helyre sokkal nehezebb, macerasabb bejutni. Pl a New Yorki Tozsdere mar akkor is gy oras sort kellett kivarni, gondolom most meg macerasabb. Erre volt is egy trukkom, hogyan lehetett elkerulni a sorbanallast: ez csak annyi, hogy ahol a sor all, az csak egy kiindulopont, ahonnet 20-asaval vezeti egy guide az embereket korbe az epulet hatoldalan levo bejarathoz. Ehhez a csoporthoz kell "spontan arra jarassal" az epulet oldalanal az utcan setalva eszrevetlen csatlakozni, igy szinte csak par percet kell varni, amig nem jon egy soronkovetkezo csoport. Egyeseknek erdekes lehet a FED pancelterme, a sok sok aranyruddal, penzhegyekkel. Erre elozetesen telefonon be kell par nappal elotte jelentkezni, amugy ha jol emlekszem ez is ingyenes mint a tozsdelatogatas. A FED epulete a tozsdetol eszakra van egy ket saroknyira (blocks) azt hiszem Nassau Street az utca neve. Hihetetlen, hogy itt a felhokarcolok toveben megmaradt a tobb szaz eves Trinity templom, nagyon erdekes latvany a regi sikovekkel a felhokarcolok arnyekaban. Innen a Broadway regi szakaszan eszak fele a World Trade Centerhez, del fele a Battery Parkba jutunk.

 

BATTERY PARK: Manhattan deli csucskenel. Innen indul a hajo a Szabadsagszoborhoz a Liberty Islandre. (Csak az oda utra kell jegyet venni. Visszafele jegyet sem kernek, nyilvan idefele vett mindenki). A szabadsagszobrot sem erdemes kihagyni, tenyleg lenyugozo latvany, plusz innen a szigetrol a legszebb Manhattan panoramaja. A szabadsagszobornak egeszen a fejebe is fel lehet menni, de ehhez tobb oras sort kell kivarni. Nekem nem volt turelmem. A Battery Parkbol indulnak hajojaratok is, pl van egy olyan, ami par ora alatt korbehajozza Manhattant, ez is nagyon hangulatos, azt hiszem kb $15.

 

ETTERMEK:  New Yorkhoz teljes mertekben hozzatartozik az ettermi kultura, az emberek allandoan ettermbe jarnak, mert imadnak etterembe jarni. Semmikeppen se kerjunk a szallashoz vacsorat! Szerintem ez eleve a vilag minden reszen baromsag, mert csak rohanhatunk vissza a szallasra vacsoraidore. Masreszt New York ettermi vilaga minden kepzeletet felulmul. Szabalyosan a new yorki eletforma resze. Nem akarok hulyeseget mondani, de ugy emlekszem valami 17000 etterem van New York Cityben. Hihetetlen valasztek, mindenfele etel, a vilag osszes nemzetisegi konyhaja megtalalhato, legkulonfelebb stilusu arculattal, belso kialakitassal, teljesen egyedi hangulatokkal, es isteni finom kajakkal. Az ettermek nem olcsok, de az is igaz, hogy itt New Yorkban szart nem lehet megetetni a vendeggel. Alapvetoen mindenhol jo a kaja, hiszen nem az arakkal versenyeznek a helyek, hanem a minoseggel es egyedi arculattal. Annak ellenere, hogy tobb ezer etterem van, sokszor varni kell egy szabad asztalra. Ha biztosra akarunk menni egy fix helyen, mindenkepp foglaljunk asztalt. 10 dollar alatt nem lehet leulni. Olcsonak szamit ha $15-bol kijovunk. $20-ert viszont azert legtobb helyen mar korrekt vacsit kaphatunk. (Persze plusz az alkohol) Hatar a csillagos eg, engem egyszer egy 100 dollaros helyre hivtak meg, es be kell valljam, nem ereztem, hogy jobb lett volna egy szimpla $20-os vacsinall. Abszolut nem szegyen a bejaratnal tajekozodni az arakrol. Magyarorszaggal ellentetben viszont pl a kinai kaja itt tenyleg jo, es olcso is. Egy nagyon korrekt szokas, hogy a legtobb helyen eleve kihoznak egy kancso jeges vizet, ami ingyen van, es ha elfogy, hoznak ujat, vagy batran szoljunk, hogy toltsek fel. Szerintem az amerikai eletmod brutalis vegzete az "all you care eat/all you can eat" vagy kevesbe alparian "bufet" ettermek. Itt egy fix osszegert annyit zabal az ember, amennyit csak akar, aka'r tobb fordulon keresztul tomheti a beleit jobbnal jobb kajakkal! Vannak eleve csak ilyen ettermek, es van hogy egy etterem bizonyos esetekben, idoszakban vagy opciokent "bufet dining"-ot kinal. Ha egy jo nemzetkozi csapat van, akikkel tobb napon, heten at egyutt vagyunk, remek elmeny a tarsasag nemzetisegeinek megfelelo ettermeken sorra vegigmenni egy-egy este a "hazigazdak" ajanlasai alapjan. (Egy remek magyar etterem a Mocca a 2nd Avenue & 78 vagy 79th Street magassagaban.)

 

BORRAVALO: Peter irta, hogy nem jott ra a borravalozasra. Na az itt egy kulon tema.  Borravalot kotelezo adni, ahol pincerek szolgalnak ki! Ez azert van, mert a pincerek semmit, vagy csak szimbolikus fizetest kapnak, es gyakorlatilag a borravalobol elnek. A borravalo merteke 15-20%, de a legrosszab esetben is minimim 10%-ot ott kell hagyni. (Viszont emiatt mindenhol igyekvo, mosolygos pincerek szolgalnak ki, es probaljak megnyerni a szimpatiankat.) Olyannyira kotelezo a borravalo, hogy 4-5 es annal tobb fo eseten legtobbszor az etterem a szamlaban konkretan meg is hatarozza es ki is szamlazza a borravalot (TIP, vagy tax & tip) , es ez vegul benne van a vegosszegben. Ha megsem hataroznak meg borravalot a szamlaban, akkor egy hitelkartyas fizetes szamlaja a kovetkezokeppen nez ki: az etterem osszeadja a fogyasztast az etlap arai alapjan, erre rajon az ado (TAX) +8%, kijon egy SUBTOTAL osszeg, majd alatta van egy uresen hagyott TIP rublika, es ezelatt egy uresen hagyott TOTAL rublika. A vendegnek tollal ide a tip rublikaba kell beirnia az altala gondolt borravalo osszeget, majd ezt a subtotalhoz hozzaadva vegul kitolteni a total rublikat, amely vegoszeg alapjan vegul megtortenik a bankkartya terheles.

 

FAST FOOD: Gyorsbufeben 5 dollarbol mar azert be lehet kajalni egy menut (meal), 2 dollar egy normal hamburger. Helytol fugg, de nehany helyen az ital araval gyakorlatilag a poharat fizetjuk meg, es annyiszor toltunk, vagy toltetunk ujra, ahanyszor akarunk (refill).  Neha eleve csak a poharat adjak oda, es mindenki tolt sajat maganak a vendegterben elhelyezett automatabol. (No ilyen sose lesz Magyarorszagon, mert nyitott szajjal befekudnenek az automata ala). Mindig megkerdezik, hogy elvitelre kered-e "for here or to go?". A ketchup, mustar, es mindenfele szoszt batran kerjunk, ezek ingyen jarnak. Az utcan sok helyen lehet pizza szeleteket is venni 2-3 dollerert (pizza slices, pizza slices with soda). A "soda" szensavas uditoitalt jelent: kola, fanta, bambi, stb. Sok utcasarkon all mobil hot dogos bode, igazi new yorki hot dogot arulva 1.5-2 dollarert. No ez olyan kicsi, hogy kb 3 falattal le lehet nyomni az egeszet, es csak arra eleg, hogy ne haljunk ehen, amig egy etterembe nem erunk. Egyszer persze feltetlen ki kell probalni.

 

TELEFON: Hotelbol, penzbedobassal, es mas modokon hazatelefonalni egy vagyon. Viszont ujsagarusoknal van jopar hivokartya (calling card), amelyekkel 20-50 centes percidijakkal lehet hivni Magyarorszagot.

 

HARLEM: "legegeszsegesebb" (legbiztonsagosabb) egy Harlemen atmeno buszjaratra felszallni, ami alapjan nagyjabol kaphatunk egy kepet.

 

Empire State Buildingre mindenkepp erdemes a Peti altal is emlitett Skyride jegyet venni. Egyreszt nem sokkal dragabb, masreszt egy gyors kepet kapunk a felhokarcolokrol es a varosrol, harmadreszt jopofa.

 

SKYSCRAPERS (felhokarcolok) tenyleg lelegzetelallitoak. Es tenyleg az Empire State Building es World Trade Center volt a leglenyugozobb. (Raadasul iranytukent is szolgalt, mert a WTC a deli, az Empire az eszaki iranyt jelolte ki, mivel ez a ket epulet szinte Manhattan barmely pontjarol lathato volt.) De sok, es sok szep mas felhokarcolo is van. Legtobb persze Downtown Manhattan, de sok markans van a 3rd, 5th es Park Avenue menten is: Chrysler Buiding, Citicorp Building, MetLife (PanAm) General Motors, Trump Tower (ez utobbi belso atriumja vizeseseivel, disznovenyeivel hihetetlen hangulatos. Ide erdemes beulni egy kavera, es elidozve elvezni a luxust. A felhokarcolo oldalabol kivagott kulso latvanyteraszokra pedig valodi fakat ultettek 30-40 meter magassagban. Hihetetlen.) Van pl egy rendkivul erdekes hegyes haromszog alaku epulet is, a Flatiron building (Fifth Avenue & Brodway) es meg sok erdekes, magas, kulonleges epulet. Tenyleg eleg csak csaszkalni a varosban, es elobb utobb varatlanul is impozans epuletekbe, lenyugozo alkotasokba botlunk.

 

Erdekes a CHINATOWN, sok kajaldaval, talponallo bufevel, halpiaccal, csirkebelozovel, megannyi ezer elme's ku"tyu"t kinalo kinai boltokkal, es a sok-sok szemettel az utcan. Little Italy gyakorlatilag csupan egyetelen utca, a Mulberry Street ettermekkel zsufolva. Szinten erdemes egy ebedet vagy vacsorat ide tervezni. Nyaron tiszta kiulos az egesz. Garantaltan harsogo vidam italiai hangulatot, es amerikai szinvonalu kiszolgalast kapunk.

 

Erdemes felsetelani a BROOKLYN BRIDGE-re, foleg este, csodas panoramat kapunk Manhattanrol.

 

STREET OF DIAMONDS: gyemantkereskedok utcaja, ha jol emlekszem a West 56th Street.

 

PARKOK: Allitolag tobb mint 2000 (!!!) park van NYC-ben. Legtobbjuk nem tul nagy, de nagyon hangulatos. Itt barki megpihenhet egy kicsit, relax-elhet, szoba elegyedhet barkivel, mert ez New Yorkban teljesen termeszetes dolog. Szinte mindenki nagyon kedves, keszseges beszelgetopartner. A legtermesztesebb dolog, hogy szoba elegyedunk a kozelunkbe leulokkel, a melletunk varokozoval. Nyugodtan kerdezzunk meg barmit barkitol, rendkivul kedvesek, segitokeszek, mosolygosak es boldogok az emberek. Kezdetben magyar fejjel nem is erti az ember, miert ilyen kedvesek, lelkesek az emberek itt, pedig ez csak azert van, mert boldogok, es jol erzik magukat. Es ettol olyan fantasztikus ez a varos, az emberek miatt. A new yorkiak imadnak beszelgetni, ragadjunk meg batran minden alkalmat. Mosolyogjunk mi is sokat masokra, annal kedvesebb mosolyokat fogunk visszakapni! Ilyen szemontbol a felhokarcolo kozott megbuvo baratsagos parkok nemcsak igazi pihenteto, feludito oazisok, de remek informacio szerzo, ismerekedo, beszelgeto helyszinek, mivel itt tenyleg senki nem siet, hiszen pont az a lenyeg, hogy kicsit lassitsunk le a forgatagban.  

 

VASARLAS: Szinte minden nagyon draga, csak 80-90%-os learazasokba erdemes benezni, meg a vegkiarusitasokba (liquidation).  A tradicionlis amerikai markak azert altalaban olcsobbak, (Levi's, Nike), es persze luxuscikk is akad itt boven (szinte csak az van).  Egyedul a muszaki cikkek lennenek olcsok, de azok kozul egy sem mukodik Europaban. Aki europai muszaki cikket akar olcson venni (videokamera, radardetektor, fenykepezogep) az a Rockefeller Center magassagaban az Avenue of Americas (6th Ave) indiai csempeszmaffia uzleteit keresse fel. Az arat persze le kell alkudni vagy 30-50%-kal, de a minoseggel nincs hiba, altalaban minden eredeti termek.

 

MUZEUMOK: En csak ket muzeumot emlitene'k. A Central Park keleti oldalan a Metropolitant, amely rendkivul valtozastos es hihetetlen mennyisegu muveszeti, tortenelmi kollekciobol all. Ne is probaljunk mindent megnezni, jomagam harom napot toltottem ott el, de igy sem jutottam tobbre a felenel. Celiranyosan keressuk ki a terkeprol azokat a kiallitasokat amelyek a legjobban erdekelnek. Nyilvan minden ugysem erdekli annyira az embert, es csak belefajdulna az ember feje. Neha nagyon erdekesek az idoszaki kiallitasok, egyszer a Cartier szaz evnyi ekszerkollekciojat lattam ott. A masik muzeum a Centrak Park nyugati oldalan talalhato, az American Museum of Natural History, ahol szinten valtozatos, es rendkivul erdekes komplex termeszettudomanyi kiallitasok vannak a legkulobfelebb temakban.

 

JULIUS 4: A helyi augusztus 20-i tuzijatek az East River felett. 

 

Ami a koltsegeket illeti, New York nagyon draga, a vilag egyik legdragabb varosa. Sporolni nem nagyon lehet, illetve nincs sok ertelme, mert az a legnagyobb pazarlas, ha az ember ott van, es sajnalja kiadni azt a plusz +20% penzt, amivel igazan elvezetesse teheti az egszet. Kb heti 1000 dollarba kerul az ottlet, ebbol szerenyen, de azert nagyon jol erezheti magat az ember. Fantasztikus a varos! Fantasztikus az atmoszfera! Es fantasztikusak az emberek! Egy idealisztikus vilag, melyben mindenki boldog, es minden szep es jo mint a meseben.  puszi & pa! @tti ba

 

 

BELFOLDI SZEKCIO:

 

TISZA-TO a vizi paradicsom - @tti ba

 

Halistennek sikerult eljutnom mar egy-ket helyre a vilagban, megis az egyik legcsodalatosabb dolog szamomra a Tisza-to. Nem szabad a Balatonhoz, vagy barmi mashoz hasonlitani, mert ez teljesen mas es egyedulallo. A Tisza-tonak nincs parja. Ez maga a vizi paradicsom. 10 evvel ezelott meghivtak minket faterral motorcsonakazni, es akkor azonnal beleszerettunk a toba, es azota mi is minden nyaron kint vagyunk a vizen amikor csak jo ido van. Egy igazi sokszinu edes vizi paradicsom, hiszen minden szempontbol tokeletes a to, itt mindenre lehetoseg van, ami mashol nem megtalalhato, vagy egyszeruen csak tilos. Mas tavakkal ellentetben a Tisza to e'l, nem egy allo pocsolya, hiszen az e'lo tisza frissen tartja az egesz tavat. A Tisza-to vize tiszta melyet csodalatos elovilaga is tukroz, es remekul lehet benne furdozni. (A Duna ellenben szennyviz.) A to fantasztikus vilaga igazan csonakazassal varazsolodik elo. Csodalatos dolog csonakazni ebben a sokszinu vizivilagban, legyen az nagysebessegu motorcsonak, kis vetyerok, vitorlas, vagy csak egy egyszeru evezos csonak. Fantasztikus erzes, ahogy a vizimadarakkal szinte egyutt repul a csonak, csodas latni belulrol ezt a vadvizi vilagot, hasitani a vizet, vagy csak sodrodni es hallgatni a csendet, es a viz csobogasat, mikozben percenkent rabolnak nem messze tolunk a halak, jelezve hogy a termeszet valoban elo vilagaban vagyunk. A part menten mindenutt horgaszok vernek tanyat, hisz igazi horgaszparadicsom is a toAz eszaki teruletek egyben a Hortobagyi Nemzeti Park resze, egyedulallo elmenyt nyujto gazdag allatvilagara jellemzo, hogy meg hodok is elnek arrafele. Ide rendszeresen inditanak szervezett csonakturakat a helyi szervezok, igy barki megcsodalhatja ezt a kulonleges termeszeti es madarvilagot. A Sarudi medence egymasba nyilo oblei, es a sok csatorna is hangulatos, filmekbe illo vizivilagot tarnak elenk, az elo Tisza lendulete pedig magaval ragado. A csonakkal barhol kikothet az ember a szinte vegig erdos partszakaszon, illetve az elo Tisza es a to kozotti foldszigeten. Csodalatos erzes amikor tukorsima vizfeluleten lehet vizisielni az obolben, csak ugy hasitjuk a vizfelszint, mikozben erezni testunkon a napsutes melege't, es hihetetlen elmeny, amikor neha-neha egy-egy megzavart felmeteres hal kozvetlen elottunk 20-30 centi magasra kiugrat a vizbol. A tobb kilometer szeles es hosszu abadszaloki obol a vizisportok paradicsoma. Itt aztan mindenfele vizisportra van lehetoseg, amiket egyebkent szinte minden mashol tiltanak az orszag vizein. Egyedul a jet-ski palya van egy kb 2x2 km-es teruletre korlatozva, ami nem is baj, mert igy legalabb kielhetik magukat az ossze-vissza figurazo, es neha 80-nal szaguldozo fektelen motorosok. Ezen kivul mindenfele viziparadezasra is van lehetoseg a helyi vizikolcsonzok es szolgaltatok valasztekabol. Lehet vizisielni, wake-boardolni, vizibananozni, meg mindenfele motorocsonakkal huzott "traktorbelsovel" es "fun-stuff"-fal paradezni, lehet szorfot, vizibiciklit, kajakot, csonakot kolcsonozni. Aztan van lehetoseg motorocsonakkal huzott sikloernyozesre a to felett (magyarul para-sailing), vagy motoros sarkannyal repulni vagy helikopterezni egyet. Az abadszaloki strandon van egy nagy vizicsuszda is, Kiskoren pedig egy szerenyebb. Csonakkikoto es leereszto is szinte mindenhol van. Mi Kiskoren tesszuk vizre a csonakot, ott is van egy szereny, de megfelelo kikoto, azonban az abadszaloki Attila obolben epitett uj kikoto gyonyoruen meg lett csinalva, ahol nagyon egyszeruen es gyorsan lehet leereszteni a csonakokat, van hely a trailernek, van parkolo es pl hullamtorogat is vedi a vitorlasokat, motorcsonakokat, a millios Baylinereket es tizmillios yachtokat. Osszessegeben egyebkent nincs sok hajo kint a vizen, eleg keves a vitorlas, a kint levo 1-2 tucat nagysebessegu motorocsonak pedig eloszlik a hatalmas vizfeluleten. Egyebkent Tiszafureden is nagyon szep csonakkikoto van. Ami az egyeb programokat, szorakozasi lehetoseget, ejszakai eletet illet, Szalokot kiveve szinte minden csendes, de Abadszalokon van minden ami kell, hetvegenkent sok-sok program varja a vendegeket az igenyesebb kulturatol a konnyuig bezarolag minden, sok-sok koncert a Tankcsapdatol a demjenrozsin keresztul egesz a lagzilajcsiig. (Az Abadszaloki Nyar 2003-as webes programfuzete eleg szerencsetlenul van megoldva, de azert ki lehet eroszakolni az infokat belole.)  A legnagyobb diszko a strand teruleten van, jomagam is diszkoztam ott egy fel nyarat, amig be nem sokaltam a primtiv kozegtol. Amugy meg a strandon es a setanyon van mindenfele muri, ami csak kell. Szallast nem tudok javasolni, mert mi egy ora alatt hazaerunk Jaszberenybe, igy nem szallunk meg, de szerintem eleg korrekt aron lehet panziozni vagy nyaralot berelni. Sosincs dugo, Heves fele a 31-esen Pestre 2 ora alatt haza lehet erni. Aki sztradan akar menni, a nyugati partra Kalnal erdemes leterni, es onnan alsobb rendu utakon menni, vagy elmenni Fuzesabonyig, es onnan le a keleti parta Tiszafured-Abadszalok. Van kozvetlen buszjarat is Bp-Kiskore-Abadszalok-Tiszafured utvonalon.  Kapcsolodo linkek:  http://www.tisza-to-info.hu ,  www.abadszalok.hu  ,  http://www.extra.hu/tourinf.abadszalok/  ,  http://tisza-to.lap.hu/  ,  Tisza-to terkep: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/tisza-to.gif , Abadszalok terkep: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/abadszalok.jpg

 

 

 

SOPRON KORNYEKE - DOMA DENES

 

Mivel nemrég voltunk egy pár napot Sopron környékén, így még elég friss az élmény. Gondoltam, megosztom veletek. A szállást nekünk is úgy ajánlották, Fertőrákoson voltunk a Szentesi panzióban. Tudni kell, hogy az 1 éves babucinkkal mentünk nyaralni, aki nagyon szereti az állatokat. Szerencsénk volt a szállással, mert volt két aranyos kutyájuk, teknőseik, aranyhalaik (kint) és egy pár madárka is szálldosott egy kinti kertecben. A tulaj ajánlott éttermet, meg borozót (Mithrasz étterem, Fuchs borozó), mind a kettőt tudom én is ajánlani: nagyon finom ételek-italok, kedves pincérekkel, akik elviselték a gyerek rosszalkodását. Fertőrákos egy nagy turista-központ, ezer panzióval és étteremmel, de van egy pár nevezetesség is: Kőfejtő (ahol koncertterem is található), Fertő strand (elég jó, de iszapos) és ásványmúzeum. Sopron, Nagycenk, Fertőd csak pár kilométer, így ezeket célszerű bejárni. Mi egy-egy napot szántunk a három helyre, mindenhol találtunk valami nyugis parkot, ahol a meleg déli órákat átaludhatta a baba. Aki könnyebben mozog nálunk, az körbekerekezheti a Fertő tavat, elmehet megnézni a természetvédelmi terület élővilágát, ill. átruccanhat Ausztriába akár gyalog is. Összeségében nagyon kellemes volt ott lenni, az emberek kedvesek voltak, Pesthez képest nem volt drága sem a szállás, sem az étterem. Sok a látnivaló, bár nem minden múzeummal voltam megelégedve. Sopronban pl. a Storno ház tetszett csak a sok közül. Jó nyaralást! Dénes

 

 

Kuldjetek ti is beszamolokat! A kapcsolodo weblinkeket ne felejtsetek el! 

 

 

 

BALATONI LINKEK:

 

Budapest-Siofok mai MAV menetrend: http://www.elvira.hu/elvira.dll/UF?i=budapest&e=siofok&v=&mikor=0&d=&isz=0&u=49&x=101&y=38

 

Siofok terkep @tti batol: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/siofok.jpg

 

Siofok online terkep: http://www.siofok.com/terkep1/siofokterkep.htm

 

Balaton terkep @tti batol: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/balaton.jpg

 

Balatoni info & szallasok: http://www.balaton.hu

 

Startlap Balaton: http://balaton.lap.hu/

 

 

TISZA TAVI LINKEK:

 

Tisza to info: http://www.tisza-to-info.hu

 

Tisza-to terkep: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/tisza-to.gif

 

Abadszalok regi honlapja: http://www.extra.hu/tourinf.abadszalok/

 

Abadszalok uj honlapja: www.abadszalok.hu 

 

Abadszalok terkep: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/abadszalok.jpg

 

Tisza-to lap:  http://tisza-to.lap.hu/

 

 

VELENCEI-TO:

 

Velencei-to info: http://www.alba.hu/VINFO/indm.htm

 

Velencei-to terkep: http://nyilasi.tozsdeforum.hu/velencei-to.jpg

 

 

MAGYARORSZAGI LINKEK:

 

Strandok: http://strand.lap.hu/

 

Budapest info:  www.budapestinfo.hu

 

Hivatalos magyar turisztikai honlap:  www.hungarytourism.hu

 

Magyarorszag: www.vendegvaro.hu

 

Belfoldi turizmus: http://belfoldiutazas.lap.hu/

 

Hajduszoboszlo: http://www.hajduszoboszlogyogyfurdo.hu/

 

Esztergomi nyari jatekok: http://www.esztergominyarijatekok.hu

 

Jaszbereny: http://jaszbereny.lap.hu/

 

Magyarorszagi telepulesek: http://magyartelepules.lap.hu/

 

Utazas lap:  http://utazas.lap.hu/

 

 

Ha tudtok jo linkeket, kuldjetek!

 

 

 

www.romkert.hu